Koji ste horror zadnji gledali?

Razgovori ugodni o horor temama
User avatar
Michel
Posts: 11665
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 10 May 2024, 20:21

Image

The Wicker Man (1973) - došao je i ovaj kultni klasik na red. Gledao ga samo jednom, i to davno i to znam da nisam ga skroz dobro zapamtio osim naravno one slavne scene. Ovo je film koji spada u mitsku kategoriju po meni, a to znači horor o kojem se nedovoljno priča (moj dojam), horor koji je poznat po reputaciji i kad se priča o njemu, priča se sa strahopoštovanjem. Na mali otok dolazi policajac u potrazi za nestalom djevojčicom i počne istraživati te nailazi na čudne ljude i još čudnije situacije. Mnogo lijepih žena u filmu među kojima su slavne Ingrid Pitt (hammer kraljica horora) i Britt Ekland (Bond djevojka) i seks simbol tog vremena. U filmu je naravno i jedan od najvećih horor glumaca, legendarni Christopher Lee koji glumi Lorda Summerislea na sebi svojstven način. Film je prožet sismbolikom, paganskim običajima, tmurnom atmosferom i hororom koji nam se polagano otvara pred očima. Zasluženo klasik, uživao sam. 8/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film ima velik utjecaj na pop kulturu. Ima čak i festival Wickerman u Škotskoj zbog tog filma. Iron Maideni imaju pjesmu istoimenog naziva. Film je dobio remake, postao kultan i vrlo vjerojatno najutjecajniji horor na podžanr folklornog horora. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

John_Ryder
Posts: 12254
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by John_Ryder » 10 May 2024, 22:24

ma bar 9/10 šta si škrt
Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11665
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by Michel » 10 May 2024, 22:42

Objektivan sam :P
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11665
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 11 May 2024, 02:31

Image

Get Out (2017) - film Jordana Peelea o crncu koji ide sa svojom curom bjelkinjom na imanje od njezinih roditelja i tamo uviđa da su svi oko njega rasisti, ali se događa i nešto dublje. Sjećam se kad je film izašao i kakav je to hype bio. I tad sam imao samo riječi hvale, ali mu nikad nisam dao ocjenu samo sam ga hvalio. Film je i dalje kvalitetan, pogotovo taj suptilni dio sa psihološke strane. Ima nešto smiješnih scena, ali nije horor komedija već baš psihološki horor. Sviđa mi se kako je Peele pokazao kako bi izgledao moderno ropstvo koje naravno sigurno još negdje postoji, ali je on uzeo neke svoje ekstremne paranoje i to složio kao kritiku društva. Igra se sa stereotipima na jedan škakljiv način pritom ne gubi taj vanjski utjecaj. Zadnji dio filma je masakr, nekakva satisfakcija kako za glavnog lika, tako za nas gledatelja čak i da ste rasisti, trebali bi uživati u osveti :zubifale: minus mi je nedostatak atmosfere i ok, to nadoknađuje sa tom psihologijom u filmu. Gluma je jako dobra, tu nemam prevelikih zamjerki. Je li film dobiva malo previše hvalospjeva? Dobiva, no usprkos tome radi se o posebnom horor filmu. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - za tako mladi moderni horor film, utjecaj je jako velik. Zaradio je jako puno, priča se o filmu i njegovim temama, analizama dan danas od strane novinara, fanova, od strane svih. Bio je nominiran za Oscare i neke druge nagrade što je ogromno za žanr. Jordan Peele je zbog tog filma postao američko household ime. Imao je snažan utjecaj na crnačku kulturu. Možda za 10 godina bude u A kategoriji, a zasad... A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11665
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 11 May 2024, 20:16

Image

The Others (2001) - Majka i dvoje djece žive u jednoj vili/kući gdje se počnu događati svakojake stvari zbog kojih posumnjaju da kuću nastanjuju duhovi. Tu su i sluškinje koje kao da izgleda znaju što se događa. Smješten krajem drugog svjetskog rata 'Uljezi' su odličan i atmosferičan horor film sa naglaskom na dramu. Nicole Kidman je vrhunska i uvijek mi je bila podcijenjena glumica, ali ovdje njezina gluma i ljepota dolaze do izražaja. Atmosferičan, taman tempa i odličnog twista koji me i dan danas iznenadi. Ima i nekoliko dosta jezivih dijelova. Pošto sam znao twist jer sam ga već gledao (iako davno), sad sam promatrao sve one hintove da vidim jesam li mogao prije skužiti. Mogao sam, ali je vrlo teško i opet te taj twist iznenadi
SpoilerShow
ta seansa kako je to odlično izrežirano i tajming je savršen. I mislim da su klinci bili fotosenzitivni jer ona sluškinja koja je duh kaže u jednom trenutku Kidmanici "bili su fotosenzitivni, ali možda je sad to prošlo" pošto su svi mrtvi. Praktički Kidman i njezina djeca su sad poltergeisti jer iz perspektive ljudi, zavjese su micane, vrata se zaključavala...
film bez zamjerki i zasigurno jedan od najboljih horor filmova ovog stoljeća. 8.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - teško mi se ovdje odlučiti jer je film kad je izašao bio ogroman sigurno se sjećate. Zaradio je puno para, pričalo se o filmu, o twistu. Stvarno je film bio komercijalni hit. Film je dobio i bio nominiran za nagradu Goya što su španjolske filmske nagrade. Vrlo je hvaljen. Ovo je film koji je opet oživio ne samo ghost podžanr već općenito cijeli horor žanr. A+, A,, B+, B, C+, C

Inače, kako moram i napisati i zemlju iz koje je film bilo mi se teško odlučiti, ali ipak Španjolska. Ovo je suradnja najviše Španjolske i Amerike, ali film je bio nominiran za Goyu (španjolska nagrada) i većinom rađen od španjolskih studija tako da bez obzira što je na engleskom jeziku sa glumcima tog govornog područja, film je Španjolski.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11665
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 19 May 2024, 03:52

Image

28 Weeks Later (2007) - nastavaka popularnog filma o zaraženima (nisu zombiji). Nisam ga dugo gledao i moram priznati malčice mi je bolji/draži nego original. Puno mi više sviđa radnja koja je brža i dinamičnija, a radi se o bratu i sestri koji se nađu u karanteni zajedno sa svojim ocem i polako počinju problemi. Vojska čuva i ubit će svakoga tko se i malo zarazi. Film ima odličan početak, odmah nam film daje do znanja kakav je lik kojeg glumi odlični Robert Carlyle. Ima puno brutalnih horor scena sa visokim emocijama u cijeloj toj igri. Sviđa mi se i što su postavili neka pravila za zaražene. Treba i pohvaliti glazbenu podlogu. Baš me zanima kakav će treći nastavak biti iduće godine. 7.6/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - original je izrazito utjecajan film dok ovaj ni ne može biti ne znam kako utjecajan. Ipak, film je dobro primljen, ima grafičku novelu, igricu i vrlo pamtljiv soundtrack. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply