#001 - Christine (1983)

Mjesto za naš mali filmski klub.
User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

#001 - Christine (1983)

Post by HorrorHR » 17 Sep 2011, 22:19

Termini za gledanje i komentiranje: Subota 17.09.2011 - Subota 01.10.2011

Zašto ne započeti sa filmom Christine Johna Carpentera? Meni je ovo bio jedan od prvih horror filmova pogledanih u životu, bratić je dobio VHS kazetu u doba dok nisam ni znao što je videokazeta. Film vjerojatno nisam gledao od tada, pa bi volio da počnemo sa ovim. Sentimentalna vrijednost ;)

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: #001 - Christine (1983)

Post by HorrorHR » 17 Sep 2011, 22:22

Koliko se sjećam iz mladosti, makar mi je neka bijela boja u glavi, ovo je bila VHS kazeta koja je došla iz SAD-a (bratićev stric je bio pomorac u to vrijeme).

Image Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: #001 - Christine (1983)

Post by HorrorHR » 18 Sep 2011, 11:10

Christine (1983) - kino trailer
http://www.youtube.com/watch?v=aJ5M11m9vI0

Christine (1983) - TV reklama
http://www.youtube.com/watch?v=cUOs8jpIG7M

Christine Movie Tribute - fan made, 5 minuta sa scenama iz filma
http://www.youtube.com/watch?v=R3OGAo7xYJM

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: #001 - Christine (1983)

Post by HorrorHR » 18 Sep 2011, 11:13

Posteri za film:

Image

Image

DVD cover:

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: #001 - Christine (1983)

Post by HorrorHR » 18 Sep 2011, 11:14

1-18 Scale. Plymouth Fury Christine Hard Top. 1:18 scale diecast collectible movie model car. Made famous by John Carpenter's 1983 Horror Classic Christine. This Plymouth Fury is an 11.5"Lx 4.25"Wx 2.75"H die cast metal car. Called truly gripping and some of the best writing King has ever done the story of Christine is a twisted love triangle of sorts between two best friends and a possessive, increasingly jealous, attention-craving female named Christine---a '58 Plymouth Fury, one of the original muscle cars. This 1958 Plymouth Fury is manufactured by RC2 Brands. Individually packed in a window box. Box size: 13.75"Hx 6.3"Wx 5.25"H. 33853 in RED color with White top.
Image

$43, http://www.monstermarketplace.com/hobby ... -1-18-ertl

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: #001 - Christine (1983)

Post by john_constantine » 18 Sep 2011, 17:17

Image

Trailer

Recenzija

Redatelj: John Carpenter
Scenarij: Stephen King, Bill Phillips
Godina: 1983
Žanr: akcijski horor triler
Država: USA
Glumi: Keith Gordon, John Stockwell, Alexandra Paul, Robert Prosky…

Arnie Cunningham je tipični štreber, s dominatnim roditeljima koji mu samo žele najbolje i tjeraju ga da radi ono što ne želi, bez cura i s najboljim prijateljem športašem. Protiv volje roditelja postaje automehaničar što mu pomogne kada kupi olupinu vozila za koje su vezane čudne smrti. I uspijeva ga obnoviti, postati popularan i naći curu, no nastaje i njegova opsesija za vozilom, naročito kada vozilo pokaže svoju pravu stranu.

Image

Prvi dio filma je tipična drama s stereotipnim likovima – štreberom kakve amerikanci zamišljaju – s naočalima, da čitaju knjige, imaju drukčije interese kao šah (?!), junferi i sve moguće. Pa tipični američki mladić – igrač footballa, zgodan, zavodnik, i sve tipično američki. Dodajući tome i curu (ah, zar ste sumnjali? Horor bez ženskih likova je kao Scwarzeneger bez steroida). Hm, šteta što oko cure nije napravljen neki viši element, onako ljubomorna cura ili malo čupanja oko nje, nego popuši batine kada vidi prijatelja da se ljubaka s njom.

Image

Drugi dio filma tek počinje kao akcijski horor s dobrim scenama vožnje i onda slijedi najbolji dio filma, naročito uništenje benzinske crpke. Odlična glazba, Stephen King, živi crveni caddilac, humor, štih 80 – tih, akcijske scene vožnje, Carpenterova režija… Jedan od njegovih najbolji filmova, vrijedan gledanja.

Image
Michel puši karu.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: #001 - Christine (1983)

Post by elrania » 18 Sep 2011, 23:09

evo još jedan prefora poster
SpoilerShow
Image
i moram reć da mi je skroz drago da se ovaj film predložio ko prvi, jer nikako da ga pogledam; uopće me nije zanimao, iako je carpenter u igri, no nakon što sam ga sad konačno odradila, skroz sam zadovoljna!
i cura je predivna :D
SpoilerShow
Image

User avatar
Info
Posts: 1670
Joined: 12 Jul 2010, 18:34
Location: Laboratory

Re: #001 - Christine (1983)

Post by Info » 19 Sep 2011, 01:56

Ja sam ga gledao prije 2 godine, ali posebno se sjećam početka filma i pjesme :supz: te kada se
SpoilerShow
auto uništi pa se sam popravlja :prayer: mislim da sa današnjim efektima ne bi uspjeli tako nešto napraviti jer bi koristili samo CGI. Ali ono tada, u to vrijeme, efekti kako se auto sam popravlja su i dan danas izvrsni
Likovi su mi super. Ima i odlične psihologije likova, posebno glavni glumac koji postaje opsjednut sa Kristinom. Odličan uvod, odlično upoznavanje samog auta. Iz koje je godine, podrijetlo. Ma ima svega u filmu, od odlične zabave, prijateljstva, izdaje do supercool scena. Top 5 Carpenter

Gledao sam davno Riging the Bullet i mislim da se tamo takođe pojavljuje ovaj auto u par scena. Dobar film inače...

Evo jedan, najbolji tribute od Carpentera http://www.youtube.com/watch?v=AfIsUrYJWpc
"I saved your life Jesse... are you gonna save mine?"
http://www.youtube.com/watch?v=582TR2N_sPM

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: #001 - Christine (1983)

Post by elrania » 19 Sep 2011, 02:17

Info wrote:Ja sam ga gledao prije 2 godine, ali posebno se sjećam početka filma i pjesme :supz: te kada se
SpoilerShow
auto uništi pa se sam popravlja :prayer: mislim da sa današnjim efektima ne bi uspjeli tako nešto napraviti jer bi koristili samo CGI. Ali ono tada, u to vrijeme, efekti kako se auto sam popravlja su i dan danas izvrsni
to apsolutno! ja sam zinula na te scene i u sebi krenula s 'ajme kako zakon, kako genijalno' :D

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: #001 - Christine (1983)

Post by HorrorHR » 19 Sep 2011, 21:32

Trenutak trivie

U filmu Christine glumi Alexandra Paul, žena koja je kasnije postala popularna u seriji Baywatch. U žanrovskim vodama kasnije se pojavila u filmu Piranha iz 1995. Taj film bio je kod nas na VHS kazetama je zapravo Cormanov remake originala koji je snimio za TV mrežu Showtime (sada poznati po seriji Dexter i mnogo drugih uključujući Dead Like Me, Californication etc).

Alexandra u filmu Christine:

Image

User avatar
Jack Crow
Posts: 68
Joined: 03 Mar 2010, 00:32

Re: #001 - Christine (1983)

Post by Jack Crow » 19 Sep 2011, 22:22

Image Image

I moja crvena Kristina voli samo rock 'n' roll... :zubifale:

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: #001 - Christine (1983)

Post by Decadentor » 20 Sep 2011, 03:09

Odlicna prica o "odbacenom" klincu zeljnom osvete, te prikaz kako moc kvari covjeka (Mocni ljudi odbacujuci prijatelje i obitelj ne prezajuci ni pred cim zele zadrzati svoj status)
Pokazuje se i losa strana materijalizma te sljepa ljubav, no sve je u oku promatraca, nekima je film samo o glupom autu koji kolje....
Veliki plus kao i vecini filmova toga doba je taj sto bi bio odlican i da nije horror, odnosno bio bi solidna drama, za razliku od danasnjih filmova koji samo izbrijavaju krv, sex, gore i simbolizam te ciljaju na neku bizarnost sa prozirnim likovima koji su tu samo da umru, a prica pada u drugi plan.
Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: #001 - Christine (1983)

Post by HorrorHR » 23 Sep 2011, 13:07

Trenutak trivie

O transformaciji iz knjige u scenarij
Screenwriter Bill Phillips was hired to take a 471 page novel and turn it into a 150 to 200 page screenplay. A screenplay was written for the movie and presented to Stephen King, who gave his OK. Due to time and money constraints there were several changes made for the adaptation from paper to film. Here are some major changes made from the book to movie:

• Christine now became a two door Fury, like the factory car, with the exception of her color. There is no mention as to why she is “born” red, but the opening scene of her on the assembly line gives an indication she was a special order Fury.
• In the book, Christine's previous owner is Ronald LeBay, who sells the car to Arnie, and after his death we meet his brother George. In the movie, Ronald the owner had already passed away and it's George who sells the car to Arnie and later tells the car's history to Dennis.
• In the book Arnie unknowingly runs drugs for Darnell, which is why Christine kills him. In the movie, Arnie runs auto parts and Darnell is killed because he sees Christine in her "damaged state."
• In the book it is Ronald LeBay who possesses Christine and Arnie. In the movie, it is Christine who is born possessed on the assembly line.
• In the book, Arnie fights LeBay's evil spirit, which is inside him. While doing so, LeBay's evil spirit kills Arnie and his mother. In the movie, Christine accidentally kills Arnie as they are doing battle with Dennis and Leigh. (Arnie's mother does not die in the movie.)
• The book takes place in Pennsylvania while the movie takes place in California [where else? — ed.].
• The book has Dennis going for a ride with Arnie in Christine. During this ride Arnie starts to turn into LeBay, and Christine takes them back in time to 1958. In the movie, during this ride, neither happens.
• [Dave in Seattle added: Ronald LeBay was Roland in the book; and while Arnie was arrested running cigarettes in the book, this was changed to drugs in the movie. Christine kills Darnell to make the case against Arnie go away.]

olio
Posts: 2392
Joined: 22 Aug 2008, 00:28

Re: #001 - Christine (1983)

Post by olio » 23 Sep 2011, 13:44

Ja sam oduševljen filmom, stvarno neznam kako sam ovo prije zaobiša.
Prikazuje super prelaz od običnog smotanog štrebera (Arnie) do čovjeka opsjednutog zlim autom, željnog moći i osvete.
Sami izgled filma, scene i muzika su savršeno ukomponirani.

Nevjerojatno kako sam se naježia kada sam vidia Christine kako se popravlja
Christine Repair
Scena mi samo dokazuje nadmoć oldschool praktičnih efekata nad CGI efektima.
A tek ljuta Christine u plamenu kako juri za žrtvama.

Film super karakterizira zabrinute prijatelje i stvarno me taj dio uvuka u priču.
Također svi glavni glumci su savršeno odglumili.
Zli auto pokušava imati savršen odnos sa vlasnikom tako da ubija svakoga tko mu stane na put, a prijatelji Arnie-ja
pokušavaju stati tome na kraj.
Final fight je također super.

Ovo je sigurno meni na listi za ponovno gledanje, još puno puta.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: #001 - Christine (1983)

Post by HorrorHR » 25 Sep 2011, 12:19

Trenutak trivie

Although the car in the film is identified as a 1958 Plymouth Fury, two other Plymouth models, the Belvedere and the Savoy, were also used to portray the malevolent automobile onscreen. Several Fury models were destroyed during filming, but most of the cars were Savoy and Belvedere models dressed to look like the Fury. Director John Carpenter destroyed 21 Plymouth Belvederes to make the film.

Plymouth Belveder 1958

Image

Plymouth Savoy 1958

Image

Locked