Nijemi Nijemci i velikani u Tuškancu..

Skupljanje figurica, bizarnosti i sve što ne spada pod filmove.
Post Reply
User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Nijemi Nijemci i velikani u Tuškancu..

Post by A$H » 03 Feb 2009, 17:05


Uglavnom danas se ide gledat Nosferatu..pa ako ima jos netko koga zanima evo raspored filmova nize..

Tuškanac otvara sezonu s njemačkim nijemim ekspresionistima i filmovima velikana preminulih u 2008. – Paula Newmana i Sonje Savić.


PONEDJELJAK, 02.02.2009. u 20h.

20.00 'In Time', r: Nicole Hewitt, 2007.

UTORAK, 03.02.2009.

In memoriam: Paul Newman
19.00 'Utjecaj gama zraka na čudesne nevene' ('The Effect of Gamma Rays on Man-in-the- Moon Marigolds'), r: Paul Newman, 1972., 100 min
u: Joanne Woodward (Beatrice), Nell Potts (Matilda), Roberta Wallach (Ruth), Judith Lowry (dadilja), David Spielberg (Mr. Goodman)

Pratimo život disfunkcionalne obitelji koju čine ekscentrična udovica i majka Beatrice i njezine dvije kćeri: ekstrovertirana Ruth koja pati od epilepsije i uvijek se pokorava majčinoj volji i Matilda, sramežljiva i introvertirana djevojčica koja svijet pokušava objasniti preko logičnih pravila znanosti te vrijeme ispunjava školskim zadaćama i brigom o svojem kućnom ljubimcu.

Ciklus njemačkog ekspresionizma
21.00 'Nosferatu' ('Nosferatu, eine Symphonie des Grauens'), r: F.W. Murnau, 1922., 63 min.
u: Max Schreck (Grof Orlok), Alexander Granach (Knock), Gustav von Wangenheim (Hutter), Greta Schröder (Ellen Hutter)

Prva filmska verzija Dracule, briljantno jeziva i puna maštovitih izražaja koje nijedan kasniji film te tematike nije uspio dostići. Ulogu Nosferatua odglumio je Max Schreck i time postao najzlokobniji (i najružniji) vampir u povijesti filma. Zanimljivo je da ovaj film nije adaptacija romana 'Dracula', znamenitog Brama Stokera, već njegova direktna krađa. Naime, Stokerova udovica bezuspješno je od suda tražila da se film zabrani i uništi. No, Murnau je likovima promijenio imena kako bi se zaštitio od optužbe.

SRIJEDA, 04.02.2009.

In memoriam: Sonja Savić
19.00 'Šećerna vodica', r: Svetislav Bata Prelić, 1983., 105 min
u: Sonja Savić (Branka Đurić- Dečka), Svetislav Gončić (Nenad), Milena Dravić (Ana), Velimir 'Bata' Živojinović (Major Đurić), Ljubiša Samardžić (fotograf)

Glavna junakinja filma mlada je studentica tehničkoga fakulteta koju kolege zbog izgleda i ponašanja zovu Dečka. Ona sve svoje probleme i nemogućnost da se izrazi kao djevojka pravda groznim izgledom: navodno velikim nosom i lošim nogama. Majka je umrla dok je bila mala, a otac radi u drugom gradu te je Dečka prepuštena sama sebi. Sama odlučuje da će sve probleme riješiti plastičnom operacijom.

Ciklus njemačkog ekspresionizma
21.00 'Posljednji čovjek' ('Der Letzte Mann'), r: F.W. Murnau, 1924., 77 min.
u: Emil Jannings (portir), Maly Delschaft, Max Hiller, Emilie Kurz

Stari portir hotela Atlantis ponosan je na svoj posao i radi ga dobro, čak i predobro. Jednog se dana prihvatio i nošenja velikog kofera u predvorju hotela jer dječaka kojem je to posao nije bilo u blizini. Na trenutak je morao sjesti kako bi se odmorio. To je vidio i zapisao mladi hotelski upravitelj. Starac gubi posao portira i degradiran je na mjesto poslužitelja u hotelskim toaletima. Pokušava prikriti svoju shrvanost i čini se da mu samo čudo može pomoći....

ČETVRTAK, 05.02.2009.

In memoriam: Paul Newman
19.00 'Sudac za vješanje' ('The Life and Times of Judge Roy Bean') /naslovna/, r: John Huston, 1972., 120 min
u: Paul Newman (sudac Roy Bean), Ava Gardner (Lily Langtry), Jacqueline Bisset (Rose Bean), John Huston (Grizzly Adams), Anthony Perkins (velečasni LaSalle)

Nakon što ga zamalo pretuku na smrt, odmetnik Roy Bean se oporavlja i vraća željan osvete. Tijekom misije on sam sebe proglašava sucem, nalazi 'maršale' i ljude koje valja objesiti, a saloon koji pretvara u svoj ured naziva The Jersey Lily prema Lily Langtry, britanskoj glumici u koju je beznadno zaljubljen iako je nikad nije upoznao.

Ciklus njemačkog ekspresionizma
21.00 'Tajne jedne duše' ('Geheimnisse einer Seele'), r: Georg Wilhelm Pabst, 1925./1926., 81 min
u: Werner Krauß (Martin Fellman), Ruth Weyher (njegova žena), Pawel Pawlow (Dr. Orth), Jack Trevor, Ilka Grüning

Nakon strašne noćne more, oženjena profesora kemije počnu progoniti crne misli o ubojstvu vlastite žene. Kako vrijeme prolazi, na njegov užas misli su sve jače. Kada situacija postane uistinu nepodnošljiva, odlazi potražiti pomoć kod psihoanalitičara. Poslije niza seansi konačno će postići smirenje, a njegovi će problemi biti razjašnjeni.

PETAK, 06.02.2009.

In memoriam: Sonja Savić
19.00 'Život je lep', r: Bora Drašković, 1985., 104 min
u: Rade Šerbedžija (harmonikaš), Sonja Savić (pjevačica), Dragan Nikolić, Pavle Vuisić, Ljubiša Samardžić (Valentino, konobar)

Lokalni vlak zaustavi se u krivo vrijeme na krivome mjestu. Pokušavajući naći način da nastave putovanje prema odredištima, putnici nađu privremeno utočište u obližnjoj kavani. U toj situaciji do izražaja dolaze njihovi različiti karakteri i prava priroda pojedinaca. Sonja je Savić za ovu ulogu bila nagrađena na festivalu u Veneciji 1985. godine.

Ciklus njemačkog ekspresionizma
21.00 'Kabinet dr. Caligarija' ('Das Cabinett des Dr. Caligari'), r: Robert Wiene, 1919., 53 minute
u: Werner Krauß, Conrad Veidt, Lil Dagover

U dvorištu mentalne ustanove Francis priča o prijatelju Alanu. Njih dvojica na lokalnom sajmu upoznaju doktora Caligarija koji pomoću medija Cesarea proriče budućnost. Kada ga Alan upita koliko će dugo živjeti, Cesare mu odgovori da ima vremena do zore. Iduće jutro Alana uistinu pronađu mrtva, a Francis odluči naći doktora Caligarija kojeg smatra krivim za prijateljevu smrt.

SUBOTA, 07.02.2009.

In memoriam: Paul Newman
19.00 'Surova igra' ('Slap Shot'), r: George Roy Hill, 1977., 123 min
u: Paul Newman (Reggie 'Reg' Dunlop), Strother Martin (Joe McGrath), Michael Ontkean (Ned Braden), Jennifer Warren (Francine Dunlop), Lindsay Crouse (Lily Braden)

Paul Newman tumači trenera hokeja na ledu kojem se karijera bliži kraju. Nekoć sjajan igrač sada je na čelu Charlestown Chiefsa, momčadi iz male lige koja stalno gubi, a ima i financijskih poteškoća. Da se momčad ne bi raspala na kraju sezone, trener Reggie bit će prisiljen pronaći novu taktiku igre i smisliti poneku laž da bi motivirao momčad.

Ciklus njemačkog ekspresionizma
21.00 'Golem, kako je došao na svijet' ('Der Golem, wie er in die Welt kam'), r: Carl Boese i Paul Wegener, 1920., 72 minute
u: Paul Wegener (Golem), Albert Steinrück (rabin Loew), Ernst Deutsch (rabin Famulus), Lyda Salmonova (Miriam), Otto Gebühr (car)

Film je baziran na praškoj legendi o Golemu, biću iznimne snage, stvorenu od gline da bi pomogao potlačenom židovskom narodu u 16. stoljeću za vladavine Rudolfa II.
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
Mairosu
Posts: 866
Joined: 03 Oct 2006, 22:00
Location: Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Contact:

Post by Mairosu » 05 Feb 2009, 18:37

Zakasnio sam da preporucim Shecernu Vodicu, ali za odlazak u tuskanac u subotu na Slap Shot uopste nije kasno. To je film za sva vremena !
[i]Ako vidite duha, napijte se Pik piva do uha ![/i]

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 05 Feb 2009, 19:49

Ako se dobro sjećam iz pijanstva, mislim da ovo uskoro dolazi i u Art Kino u Rijeci.

User avatar
NovemberBlut
Posts: 458
Joined: 04 Jan 2009, 01:34
Location: Between the shadows and me

Post by NovemberBlut » 06 Feb 2009, 01:06

iako si posjedujem gotovo sve, ipak mi je zao sto ne mogu ovo doci gledati :(
Golem je odlican uradak, ako ne i najbolji od ponuđenih izuzev moju ljubav Caligarija.
[i]"Somewhere in Germany in an moment of misery
I think about liberty and the end of the world
Somewhere in Germany I think about Italy
Of friendship and ecstasy and the end of the world
I gave myself to me
And think of what to be"[/i]

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 06 Feb 2009, 01:09

yup..iako ih posjedujem bas mi je gust otic u kino pogledat nekaj takvog..stvarno sam uzivao u Nosferat-u..Das Cabinett des Dr. Caligari i Der Golem cu isto vjerovatno ic gledat..
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
NovemberBlut
Posts: 458
Joined: 04 Jan 2009, 01:34
Location: Between the shadows and me

Post by NovemberBlut » 06 Feb 2009, 01:34

da, gust je pogotovo u tom kinu.... meni budi uspomene na studentske dane kad nismo gdje imali ici gledati wienea, godarda i truffauta pa smo se smucali gore dok su jos bile one stare stolice i grijanje nije radilo. al bilo je super izaci van u neko ludo doba, pogotovo zimi a ono snijeg napadao a ti bas gledao neki suludi film u suludim uvjetima :)
have a great time Ash ;)
[i]"Somewhere in Germany in an moment of misery
I think about liberty and the end of the world
Somewhere in Germany I think about Italy
Of friendship and ecstasy and the end of the world
I gave myself to me
And think of what to be"[/i]

Post Reply