The Devil Rides Out (1968)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

The Devil Rides Out (1968)

Post by Michel » 12 Jun 2023, 17:30

Horror
Image

Imdb
Wiki


Director: Terence Fisher
Writers: Richard Matheson, Dennis Wheatley
Stars: Christopher Lee, Charles Gray, Nike Arrighi

U selu Engleske, Duc de Richleau zvani Nicholas dočekuje svog starog prijatelja Rexa Van Ryna koji mu je doletio u susret i Simona Arona, sina njihovog starog prijatelja koji je preminuo. Nicholas i Rex neočekivano posjećuju Simona koji prima dvanaest tajanstvenih prijatelja. Prije toga Nicholas, koji je vješt u crnoj magiji, saznaje da su gosti članovi sotonističkog kulta, a Simona i njegovu prijateljicu Tanith Carlisle krstit će moćni vođa Mocata da služe vragu. Dvojica prijatelja otmu Simona i Tanith očekujući da će spasiti svoje duše, ali Mocata poziva Anđela smrti i Mendesovog jarca da mu pomognu u borbi između dobra i sila zla.


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Devil Rides Out (1968)

Post by Michel » 12 Jun 2023, 17:31

Image

The Devil Rides Out (1968) - kultni horor film o okultizmu i sotonizmu iz Hammer produkcije sa Christopherom Leeom i Charlesom Grayom te Terenceom Fisher iza redateljske palice. U filmu pratimo Duca de Richleaua (Lee), izvrsnog poznavatelja okultizma i magije ali je na strani dobra i pokušava sa svojim prijateljima izvući jednog lika da ne bude sotonistički kršten na veliki sabat, a glavni sotonist je Mocata kojeg glumi izvrsni Charles Gray. Kad sam prvi put pogledao ovaj film već sad davne 2012. godine, odmah mi je postao najboljih Hammerov hororac. Nije se puno promijenilo, i dalje je najbolji iako bih sada dao nešto nižu ocjenu. Film je jako dobar, ritam je jak i brz od početka do kraja nema dosadnih dijelova, ali usprkos svoj toj ozbiljnosti u filmu a stvarno je ozbiljan opet ima dijelova koji su dosta campy, ali nekako progutaš to sve. Lee i Gray su izvrsni, dobro vs zlo i oboje su jako karizmatični. Atmosfera je dobra, magija u filmu je dobra i fotografija mi se jako svidjela ali ima nekoliko stvari koje su mi jako zasmetale no i prvi put sam to oprostio, a i sad na neki način jer film ima dušu. Ima taj stari šmek koji ja volim. 7.4/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film se danas smatra kultnim klasikom i jednim od najboljih Fisherovih filmova kao i jedna od najboljih Leeovih uloga. Okultne tematike, film je došao u vrijeme kad je bilo iznimno popularno snimati horore s okultizmom (kasne 60-ih i rane 70-e) te činjenica da je opstao i ima dobru reputaciju zavrjeđuje neku zlatnu sredinu. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply