Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)

Nakon zlatnih osamdesetih dolaze Scream devedesete
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11424
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)

Post by Michel » 29 Jan 2024, 02:55

Drama, Horror, Mystery
Image

Imdb
Wiki

Director: David Lynch
Writers: David Lynch, Robert Engels, Mark Frost
Stars: Sheryl Lee, Ray Wise, Mädchen Amick

Prvih pola sata bavi se istragom agenta FBI-a Cheta Desmonda (Chris Isaak) i njegovog partnera Sama Stanleya (Kiefer Sutherland) o ubojstvu konobarice Terese Banks u noćnoj smjeni u gradiću Deer Meadow u državi Washington. Kad Desmond pronađe tajanstveni trag ubojstva, on neobjašnjivo nestaje. Film potom prelazi na godinu dana kasnije u obližnji grad Twin Peaks i prati događaje tijekom posljednjeg tjedna u životu Laure Palmer (Sheryl Lee), problematične tinejdžerice s dva dečka; ljuti buntovnik Bobby Briggs (Dana Ashbrook) i tihi motorist James Hurley (James Marshall), njezina ovisnost o drogama i njezin odnos s teškim (i mogućim shizofrenim) ocem Lelandom (Ray Wise), priča u kojoj je njezino nasilno ubojstvo je kasnije motivirao velik dio TV serija. Sadrži znatnu količinu seksa, droge, nasilja, vrlo glasne glazbe i neobjašnjivih slika.


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11424
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)

Post by Michel » 29 Jan 2024, 02:57

Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992) - nakon prve dvije sezone ide film koji služi kao prednastavak ali koji se mora obavezno gledati poslije originalne serije jer pratimo Lauru Palmer tjedan dana prije smrti. Odlično odglumljen i režiran sa puno nadrealnih scena, tužnih scena i horor koji ostaje nakon što se pogleda film. Muzika je isto tu, emotivno jako udara na više razina. Značenje filma i što znači tipa onaj prsten ili trgovina u kojoj su patuljak, BOB i ostali mogu se razvijati teorije. Film nije tako dobro primljen od fanova kad je izašao, ali s vremenom je postao voljen i svakako vrijedi pogledati. Ovo je psihološki horor i tematski se može govoriti i o psihičkom/fizičkom zlostavljanju ako maknemo BOB-a koji se može više promatrati kao nekakav arhetip. Teško ga je i rangirati a opet moram mu dati jako dobru ocjenu jer zaslužuje. 7.6/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - serija ima utjecaj najviše kategorije, film naravno nema takav utjecaj ali ima prilično dobar. Bio je jako popularan u Japanu pogotovo među ženskom publikom gdje su u Lauri vidjeli priznanje svoje patnje u represivnom društvu. Sheryl Lee je rekla
"I have had many people, victims of incest, approach me since the film was released, so glad that it was made because it helped them to release a lot.
i na kraju ako pogledate prve kritike i kritike kasnije, nevjerojatna je razlika koju je film dobivao kasnije neki govorili i da se radi o remek djelu, među 100 najboljih filmova 90-ih. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply