I Know What You Did Last Summer (1997).

Nakon zlatnih osamdesetih dolaze Scream devedesete
Post Reply
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

I Know What You Did Last Summer (1997).

Post by remike2 » 15 May 2010, 18:50

O filmu:
I Know What You Did Last Summer is a 1997 slasher film starring Jennifer Love Hewitt, Sarah Michelle Gellar, Ryan Phillippe and Freddie Prinze Jr. The screenplay was written by Kevin Williamson, writer of Scream, and very loosely based on a popular novel of the same title by Lois Duncan. The film was followed by two sequels, I Still Know What You Did Last Summer and the straight-to-DVD release I'll Always Know What You Did Last Summer. This one did not star any of the cast from the previous two films. The film received mixed reviews from critics. However, the film was highly successful, grossing $125,500,000 at the box office. It was also nominated for and won multiple awards. As a result, along with the film's massive cult following, the film has been heavily parodied and referenced in popular culture.

Plot:
When four friends accidentally hit and kill a man on a road at night, they start to panic and decide to dump the body into the sea. A year later, they all try to settle down again, but one of the friends receives a note in the post, with the words 'I know what you did last summer'. As each of the friends gains their own reminder, they finally accept the one thing they feared the most; someone knows what happened that night, and now they're out for revenge.

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=s46Nurfe_Bs

Poster:
Image
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: I Know What You Did Last Summer (1997).

Post by remike2 » 15 May 2010, 18:51

Meni jedan od najdražih i najboljih slashera iz 90-tih, odlična i nepredvidiva radnja, sjajna gluma od sviju, prejeben ubojica sa kukom na ruci, sviđa mi se kako je film napet, odlična atmosfera te odličan kraj! Za mene najbolji nastavak u cijelom serijalu. 10/10
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: I Know What You Did Last Summer (1997).

Post by john_constantine » 15 May 2010, 18:52

Samo sam gledao nastavak koji je onako bio loš
SpoilerShow
(Benson - Ben son, ma daj)
Michel puši karu.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: I Know What You Did Last Summer (1997).

Post by Boby » 15 May 2010, 18:59

Ne baš toliko dobra kopija Vriska ali i dalje sasvim solidan. U vrijeme kada je izašao gledao sam ga višestruko puta, sada se nažalost malo toga sjećam. Pomalo ironično, u doba kada sam film gledao nisam imao pojima o glavnim glumcima, a sada nakon više od 10 godina, ti glumci su ono što sam najbolje upamtio jer svi su od reda postali teen idoli a neki od njih su zamalo dogurali i dalje od toga. Uglavnom, dobar film dok se dvojka već pomalo bori sa svojom prolaznošću.

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: I Know What You Did Last Summer (1997).

Post by remike2 » 15 May 2010, 19:03

Boby wrote:Ne baš toliko dobra kopija Vriska ali i dalje sasvim solidan. U vrijeme kada je izašao gledao sam ga višestruko puta, sada se nažalost malo toga sjećam. Pomalo ironično, u doba kada sam film gledao nisam imao pojima o glavnim glumcima, a sada nakon više od 10 godina, ti glumci su ono što sam najbolje upamtio jer svi su od reda postali teen idoli a neki od njih su zamalo dogurali i dalje od toga. Uglavnom, dobar film dok se dvojka već pomalo bori sa svojom prolaznošću.
Ne bih nikako rekao kopija Vriska, možda taj neki utjecaj pošto je scenarist isti u oba filma te ima taj neki štih ko i Scream. Skoro svi mladi glumci nakon ovog filma su profitirali visoko, od Jennifer Love Hewitt do Sarah Michelle Gellar koja se nakon ovog filma proslavila u još par horror naslova.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: I Know What You Did Last Summer (1997).

Post by Boby » 15 May 2010, 19:13

remike2 wrote:
Boby wrote:Ne baš toliko dobra kopija Vriska ali i dalje sasvim solidan. U vrijeme kada je izašao gledao sam ga višestruko puta, sada se nažalost malo toga sjećam. Pomalo ironično, u doba kada sam film gledao nisam imao pojima o glavnim glumcima, a sada nakon više od 10 godina, ti glumci su ono što sam najbolje upamtio jer svi su od reda postali teen idoli a neki od njih su zamalo dogurali i dalje od toga. Uglavnom, dobar film dok se dvojka već pomalo bori sa svojom prolaznošću.
Ne bih nikako rekao kopija Vriska, možda taj neki utjecaj pošto je scenarist isti u oba filma te ima taj neki štih ko i Scream. Skoro svi mladi glumci nakon ovog filma su profitirali visoko, od Jennifer Love Hewitt do Sarah Michelle Gellar koja se nakon ovog filma proslavila u još par horror naslova.
Malo sam se preoštro izrazio; nije kopija već isti obrazac koji je u konačnici proizveo zabavan proizvod. Ne toliko revolucionaran ali to se od filma nije niti očekivalo. I dalje mi je zasigurno među 5 najdražih slashera toga doba.

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: I Know What You Did Last Summer (1997).

Post by DrugsBunny » 15 May 2010, 19:19

Film mi je ostao u dobrom sjećanju, bijah pravi fan u 5.-6.om osnovne.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

Post Reply