Citizen X (1995)

Nakon zlatnih osamdesetih dolaze Scream devedesete
Post Reply
User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Citizen X (1995)

Post by dr_gonzo » 08 Jan 2009, 21:45

Redatelj: Chris Gerolmo

Image

Film je zasnovan prema stvarnom serijskom ubojici Andreiu Chikatilu koji je ubio 52 osobe.
IMDb ocjena: 7.6/10 (4,665 glasova)

Glume: Stephen Rea..............poručnik Viktor Burakov
Donald Sutherland.................pukovnik Mikhail Fetisov
Max von Sydow.....................Dr. Alexandr Bukhanovsky
Jeffrey DeMunn.....................Andrei Chikatilo
Joss Ackland.........................Bondarchuk
Imelda Staunton...................Gđa. Burakova


SADRŽAJ:
"- Početkom 80-tih godina prošlog stoljeća počinju se redati stravični zločini gdje zvijerski bivaju ubijena djeca. Istragu odmah prihvaća forenzičar Viktor Burakov, kojem je za šefa dodjeljen pukovnik Mikhail Fetisov sa kojim odmah započinje detaljnu istragu, koja ih kasnije dovodi do zaključka da su na tragu vrlo okrutnom serijskom ubijici.
Svakim novim ubojstvom ruska policija gubi konce, tapka u mraku, dok sam Burakov počinje imati ozbiljnih psihičkih problema uzrokvano stresom na poslu. Problem Burakovu i Fetisovu uzrokuje i partijski vođa Bondarchuk, koji najviše odmaže istrazi uplećući se u sve tragove koji bi mogli dovesti do ubojice...
Godine prolaze, pritisak je sve veći, a broj žrtava je sve veći i veći...hoće li ruska policija na čelu sa ustrajnim Fetisovim i Burakovim uspijeti stati na kraj zvjerskim ubojstvima monstruoznog ubojice...?"


Image

O filmu:
- Uz "M" (1932) ovo je sigurno najbolji film rađen prema slučaju nekog serijskog ubojice. Film obuhvaća razdoblje od 1979 - 1990 godine kad je u tadašnjem SSSR-u (CCCP) počeo harati ukrajinski serijski ubojica Andrej Chikatilo (najmonstruozniji od svih u povijesti Europe, koji je ubio 52 osobe od kojih su nih 35 bila djeca ispod 17 godina).
Iako, je film televizijske produkcije nemojte se zavarati da ćete zbog toga biti negdje zakinuti....dapače, sam film funkcionira mnogo bolje nego mnogi filmovi (dr_gonzo)
- GRAĐANIN X je jedan od boljih izdanaka svog žanra, superioran čak i razvikanom Fincherovom SEDAM (film.purger.com)


Recenzije s naših prostora:
HororFilm Playground predstavlja...
film.purger.com
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 08 Jan 2009, 21:48

Tko je ono rekao da nema dobrih serial killer filomva? :roll:
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 08 Jan 2009, 21:50

odlican film.
svi likovi su odradeno bas po mjeri; fizicki izgled glumaca izuzetno odgovara, bas se uspjelo uc u duh same situacije.

dosta je tmuran film i poprilicno siv, no bio mi je gust pogledati ga.

jedino sto ja ovo zbilja ne bih stavljala pod horrore, jer ga nisam ni najmanje tako dozivjela.
smatram ovaj film krimi dramom.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 08 Jan 2009, 21:54

U pravu si...

I ja mislim da tehnički serijal killer filmovi spadaju u trilere...ali nećemo sad gledati svaku trunku.

p.s. - kad se bolje pogleda i spada u horor žanr, jer iapk on tu ubija i kasapi ljude....andrei je istinsko čudovište u ljudskom obliku 8)
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

jeba
Posts: 2268
Joined: 01 Sep 2008, 14:44
Location: Sopot

Post by jeba » 08 Jan 2009, 21:57

Nisam gledao, nemam pojma zašto. Moram pogledat. Glumačka postava je do jaja.
Idem tražit torrent. :D

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 08 Jan 2009, 22:00

@gonzo: onda bi po toj logici horor zanr bio obogacen za pozamasan broj ostvarenja koja imaju bilo kakvog nehumanog ubijanja u sebi.

serial killer filmovi mogu biti horor i ne i ne bih ih isla tako osto dijeliti ko ti sada.
gledam konkretno na ovo ostvarenje koje u sebi u prvom planu sadrzi cisti kriminalisticki stih i jednostavnost drame.
naravno da je horor to sto doticni ubija, horor je i to sto je mr. blonde radio u reservoir dogs i kako je kasapio policajca pa svejedno cijeli film necemo odmah ugurati u ovaj ovdje zanr.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 08 Jan 2009, 22:10

elrania wrote:@gonzo: onda bi po toj logici horor zanr bio obogacen za pozamasan broj ostvarenja koja imaju bilo kakvog nehumanog ubijanja u sebi.

serial killer filmovi mogu biti horor i ne i ne bih ih isla tako osto dijeliti ko ti sada.
gledam konkretno na ovo ostvarenje koje u sebi u prvom planu sadrzi cisti kriminalisticki stih i jednostavnost drame.
naravno da je horor to sto doticni ubija, horor je i to sto je mr. blonde radio u reservoir dogs i kako je kasapio policajca pa svejedno cijeli film necemo odmah ugurati u ovaj ovdje zanr.
Istina je to što kažeš...
Zajeban je taj serial killer podžanr... Evo TCM je serial killer (neki kažu i slasher) film, ali i horor film... Se7en je seriall killer film, ali ima horor elemenata...
Što je Wolf Creek? Seriall killer film? Horor? Sve to navedeno?


Uglavnom želio sam reći (a ja brzo napisao) da neki filmovi upadaju u horor žanr (moraj po svojim jedinstvenim definicijama) iako tamo baš ne i pripadaju...
Zato su i izmislili žanr triler (valjda)...ono nije čisti horor...a nije bogme niti čisti kriminalni...nije drama. Salat od svega pomalo.

p.s. - elrania u pravu si 8) , a ja sam se krivo izrazio :oops: (Thank na ispravku netočnog navoda) :lol:
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

jeba
Posts: 2268
Joined: 01 Sep 2008, 14:44
Location: Sopot

Post by jeba » 09 Jan 2009, 09:45

fora, prema ovim raspravama mislim da će moja kolumna pasti na plodno tlo

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 09 Jan 2009, 12:51

jeba wrote:fora, prema ovim raspravama mislim da će moja kolumna pasti na plodno tlo

Mislim da hoće. Inače ova gore tema je teška za objasniti u par rečenica... jednom ću se i aj raspisati.
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

jeba
Posts: 2268
Joined: 01 Sep 2008, 14:44
Location: Sopot

Post by jeba » 09 Jan 2009, 14:17

dr_gonzo wrote:
jeba wrote:fora, prema ovim raspravama mislim da će moja kolumna pasti na plodno tlo

Mislim da hoće. Inače ova gore tema je teška za objasniti u par rečenica... jednom ću se i aj raspisati.
Baš sam maloprije dovršio kolumnu. Radi se o tome kako razlikovati horor od ostalih sranja koja se trpaju taj žanr. Nadam se da sam uspio. Preko vikenda ću poslati kolumnu horror.hr-u, pa kad ju objavi vidjet ćemo tko još dijeli moje mišljenje.

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 09 Jan 2009, 14:23

ovaj film nazalost nisam imao prilike pogledat..ali cemo to ispravit.. :D
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 29 Jun 2009, 01:52

A$H wrote:ovaj film nazalost nisam imao prilike pogledat..ali cemo to ispravit.. :D

Nadam se da si to ispravio, ali ako nisi evo te podsjećam... :wink:
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
dadolan
Posts: 3
Joined: 20 Apr 2009, 02:06

Post by dadolan » 11 Jul 2009, 16:59

po meni odlican film.u pocetku mi je bio cudan jer nije ni malo nalik tipicnim americkim filmovima,ali tokom gledanja sam se udusevio.kao sto je netko napisao dosta tmuran film,ali za ljubitelje serijskih ubojica meni u vrhu neke moje top liste 8)

Post Reply