Koji ste horror zadnji gledali?

Razgovori ugodni o horor temama
User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 08 Sep 2023, 16:33

Image

Insidious (2010) - evo jedan horor koji sam gledao tijekom izlaska dakle već je sad prošlo 13 godina i bio mi je tad odličan, a danas? Danas je ipak drugačije, prošlo je dosta vremena i iako se radi o dobrom/vrlo dobrom hororu, ima dosta mana. Film je u svojoj ekspoziciji prevelik i ta otkrivanja pogotovo pri kraju su slabija od ostatka filma. A opet s druge strane od svih filmova koje sam dosad pogledao u ovom maratonu, ovaj je najstrašniji. Što se tiče straha i jeze, ovo je odlično sa te strane. I prva polovica filma je jebeno dobra, likovi su interesantni i pogotovo kada dođe Eliza i počne pričati o astralnoj projekciji. Treba pohvaliti i Jamesa Wana koji je meni pa vjerojatno i dan danas jedan od najboljih horor redatelja 21. stoljeća. Možda je pao za nekoliko mjesta, ali i dalje se dobro drži. 'Insidious' je strašan, zanimljiv i oprostiš mu neke naivne gluposti jer se film trudi, i uloženo je volje i želje da bude to što je. Nisam za jump scare, ali ovdje to nekako funckionira. I onaj demon jebeno fantastično izgleda. 7.4/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - osim što je dobio dosta nastavaka i zaradio jako puno na jako malo, utjecaj mu nije tako velik. Utjecaj mu leži u popularnosti, a to nije dovoljno da pređe ni u B kategoriju. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by dr_gonzo » 08 Sep 2023, 20:31



''The Last Voyage of Demeter'' (2023) - Recenzija #103

- na kraju je ovo loše ispalo
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 13 Sep 2023, 05:47

Image

Salem's Lot (1979) - ovdje malo varam jer negdje piše da je mini serije, a negdje TV film. Bilo kako bilo, morao sam ovo uvrstiti jer mi je ovo horor ostvarenje jako drago. Ovo mi je treći put da gledam i dalje je čisti užitak. Mali gradić, puno likova koje upoznajemo kroz sat i pol uz laganu misteriju, a drugih sat i pol raskrinkavanje i vampiri. Glumačka posada odlična, svi odradili baš dobro, a o atmosferi da ne pričam. Mislim, ovo ima mana, i malo je dated u nekim stvarima ali opet atmosfera je ta koja čini horor i zbog vrhunske atmosfere opraštam neke stvari. Ima i legendarnih scena kao sa klincem koji kuca po prozoru ili prvo fenomenalno pojavljivanje Barlowa koji je tako ikonski vampir. Što još reći osim Tobe Hooper je napravio jako dobar posao i uveo nas u Kingov svijet. 8/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj je velik jer baš kao i prvi IT, utjecao je na generacije i generacije. Ne samo te već je ovaj film zaslužan za Fright Night, The Lost Boys i utjecao je na Whedonovu poznatu seriju Buffy. Mike Flanagan i njegova serija Midnight Mass, je bila pod glavnim utjecajem Salem's Lota. Tako da utjecaj se osjeti i dan danas, pamtljiv je i očito dugotrajan. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 24 Sep 2023, 12:18

Image

Cure (1997) - film Kiyoshia Kurosawe koji je poznat po utjecaju sa svojim J-hororima. 'Cure' nikad nisam gledao pa je jedan od rijetkih na ovoj listi s kojima sam riskirao ali na temelju nekakvog općeg mišljenja i ocjena stavio sam ovdje riskirajući da će imati ocjenu manju od 7.4 zbog čega se neće naći na ovoj listi, ali na svu sreću nije tako. Radi se o misterioznom "ubojici" za kojeg drugi dobri ljudi ubijaju pomoću jedne tehnike da previše ne spoilam. Priča prati njega i jednog detektiva kojeg ti nasilni zločini brinu i polako ga vode u propast. Film je izuzetno lijepo snimljen sa mračnim kadrovima, izvrsnim lokacijama napuštenih skladišta i prepun simbolike. Dok se prvi dio filma može okarakterizirati kao straight horor/triler/krimić, druga polovica je ludilo prepuno simbolike i nadrealnosti gdje ulazimo u psihološku analizu filma. Film je zapravo antihumanistički jer nam redatelj to poručuje. Ljudska rasa je zla kako god okreneš. Ima mi i izvrstan kraj koji je stvoren za interpretaciju ali sam shvatio na svoj način. Neke stvari se događaju i u umu kao ona zadnja scena između detektiva Takabe i Mamiye. THE scena ili jedna od THE scena mi je ispitivanje Mamiye od strane Takabe i onda Mamiya prvo upotrijebi upaljač zbog čega Takaba poludi i on počne ispitivati Mamiyu misleći da ga je pobijedio, ali one kapi odozgora ugase upaljač i voda smiri Takebu koji se ne može oduprijeti manipulativnim moćima Mamiye. Jedna od mnogih izvrsnih scena. 'Cure' je izniman horor mračnih tajni i simbolika koji je zadovoljiti svakog pravog horor fana. 8.2/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - ovaj film a i sami redatelj imaju ogroman utjecaj ja J-horore jer je ovaj film bitan za daljnji razvoj japanskog modernog horor filma. Uz sve to, film je bio i utjecajan na zapadu tako da ga mnogi današnji redatelji poput Ari Astera jako hvale. Redatelj Kiyoshi Kurosawa je utjecao na ostaje azijske redatelje koji spominju njega kao utjecajnog redatelja pritom navodeći glavni razlog ovaj film. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 28 Sep 2023, 09:12

Image

The Fog (1980) - evo i prvog Carpentera u ovom maratonu, a njega mislim imam i najviše što naravno i zaslužuje. 'Magla' je legendarni kultni horor s početka 80-ih sa starim klasama od glumaca kao što su Jamie Lee Curtis, Tom Atkins, Adrienne Barbeau i Janet Leigh se čak pojavljuje. Zadnji put sam gledao ovaj film prije sigurno 15-ak godina i ono što uvijek pamtim u vezi ovog filma je atmosfera koje je uistinu jedna od najboljih ikad. No, sad sam primijetio po prvi put da 'Magla' ima jedan od najboljih horor početaka ikada tih prvih 10 minuta prije pojave magle kako nas Carpenter polagano uvodi u taj svijet malog gradića uz glas jedne radio voditeljice. Kao slikovnica, stvarno prekrasno snimljeno. Kad dođe magla, film nekako malo pada i nikad nisam bio fan tih duhova mornara. Ok su napravljeni, ubojstva su isto ok ali mogla su biti bolja no atmosfera, fenomenalan početak, gluma i Carpenterova režija čine ovaj film tako voljenim kultnim klasikom kojeg se svi rado sjećamo. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - 'Magla' je jako poznat Carpenter i samim time što je kultan ima utjecaja. Mnogi su pokušali kopirati tu atmosferu, ali malo tko je uspio. Napravljen i je i onaj užasan remake, ali 'Magla' ostaje jedan od horora koji je mnogima bio među prvima pa tako i meni. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Inferno
Posts: 2380
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by Inferno » 29 Sep 2023, 12:30

E da je meni bit na socijali pa po cijele dane gledat filmove i drkat

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 01 Oct 2023, 14:35

Image

Kwaidan (1964) - evo jednog horora kojeg još nisam pogledao i opet riskiram što sam ga stavio, ali naravno da se isplatilo. 'Kwaidan' je antologijski fantasy horor film koji sadrži četiri priče i svaka priča se bavi tematikom duhova. Film se bazira na japanskim folklornim pričama. Prva priča se zove 'The Black Hair' i radi se o siromašnom samuraju koji ostavlja svoju ženu kako bi služio jednoj bogatoj ženi, ali ubrzo shvaća da mu nedostaje žena i vraća se nakon par godina njoj no je li sve isto kao prije? Taman odlična priča o ljubavi, ali sa nevjerojatno jezivom završnicom. Sviđa mi se kako je redatelj prikazao njegovo ludilo gdje slika ne prati zvuk kao da je dezorijentiran i kako se polagano mijenja. Druga priča se zove 'The Woman of the Snow' i definitivno je vizualno najljepša i jedna od najljepših priča koje sam vidio. Radi se o jednom muškarcu koji nailazi na ženu duha u snijegu i koja ga poštedi, ali ako ikad ispriča nekome o njoj i što se dogodilo te noći, da će znati i doći će ga ubiti. Sve te palete boje na nebu, fantastično i onaj kraj sa japankama u snijegu prekrasno simbolično. Treća priča se zove 'Hoichi the Earless' i radi se o slijepom pjevaču koji svira jedan instrument i pjeva o velikom morskom ratu dok gledamo dva klana kako se bore. Dolazi mu jedan duh koji govori da se njegovom vladaru sviđa kako on svira i Hoichi odlazi s njim ne znajući da je duh. Priča je isto vizualno vrhunska, jako emotivno napravljeno sa sjajnom brutalnom završnicom i svom onom zaštitom na njegovom tijelu. Četvrta priča 'In a Cup of Tea' i radi se o jednom samuraju koji vidi nešto u svojem čaju pa vodi bitku sa duhovima dok mu nitko ne vjeruje. Osim odličnog kraja, priča me nije dotakla kao prve tri i najslabija je u filmu. Redatelj Masaki Kobayashi me oduševio sa svojim bojama u filmu, sa odličnim radom kamera i muzikom plus neki dijelovi priča su stvarno jebeno jezivi, ali toliko prelijepi da se stvara nevjerojatan balans. Ovo je jedan od najljepših vizualnih horora ikada, rang Maria Bave i Daria Argenta. 8.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj filma leži u tome što je ispred svojeg vremena i u nagradama. Dobio je special jury prize nagradu u Cannesu te godine i bio je nominiran za Oscara za najbolji strani film. I naravno smatra se jednim od najboljih azijskih horora ikada. Jer utjecaj nije samo prepoznatljivost filma i ako ćemo tako, Kwaidan onda tu kaska jer na zapadu nije toliko poznat film, ali Azija je ogromna i sav ovaj drugi utjecaj je velik tako da A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 12 Oct 2023, 23:57

Image

Dawn of the Dead (2004) - prvi film Zacka Snydera je remake jednog od istinskih horor klasika. Film udara odmah od početka i polagano gradi taj kaos koji viđamo. Početak je stvarno odličan pogotovo onaj dio uz Casha i njegovu pjesmu. Kada dođu u onaj veliki dućan, film drži jako dobro ritam i ne pušta. Ima glupih dijelova, ali likovi su dobro okarakterizirani. Minus mi je možda previše akcijskih scena ali ok ništa strašno. Ovo je jedan od rijetkih remakeova koji je uspio, nije naravno na razini originala, ali se radi o prilično dobrom i zabavnom zombie filmu. 7.4/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj i ostavština mu je dobra. Prvo je zato je jedan od rijetkih uspješnih remeakova, a druga stvar je što je to bio film koji je ponovno popularizirao zombie podžanr koji su do dan danas iznimno popularni, a s ovim filmom je sve krenulo u 21. stoljeću. Za jedan remake, to je dobar utjecaj A+, A, B+, B, C+ C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
hitman_4
Posts: 7008
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by hitman_4 » 22 Oct 2023, 23:52

It (2017) - ma niš s ničim, šta ti je jebacki marketing. nijedan horor u zadnji 20 godina nije imao tako jak marketing

4/10
Image

Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by Michel » 23 Oct 2023, 06:01

Meni taj prvi dio bio jako dobar kad sam ga gledao kad je izašao ali ga nemam na onoj listi najboljih horora za pogledat jer baš zbog toga nekako je na kraju ispao prerazvikan i više nije tako dobar iako bi ja dao između 6 i 7 ocjenu jer su jako pogodili klince i djetinjstvo a i ta verzija Pennywisea mi je dosta dobra. Drugi dio nisam ni gledao niti mislim.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
hitman_4
Posts: 7008
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by hitman_4 » 23 Oct 2023, 08:45

vidim da ste ga manje više svi nahvalili. klinci iritantni ko na na traci se pojavljuju i odjednom svi najbolji frendaci. neke scene što se glume tiče su na razini zabranjene ljubavi. realno ni ta mini serija nije bila niš posebno, al je bilo pamtljivih scena kao ona iz kupaone. al vjr da sad gledam ta serija bi bila sprdacina
Image

Image

Image

John_Ryder
Posts: 12166
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by John_Ryder » 23 Oct 2023, 10:03

It, fantastičan film, bit će mi na Halloween maratonu ove godine :supz:
Image

Image

User avatar
hitman_4
Posts: 7008
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by hitman_4 » 23 Oct 2023, 10:09

John_Ryder wrote:
23 Oct 2023, 10:03
It, fantastičan film, bit će mi na Halloween maratonu ove godine :supz:
pa ti u životu nisi pogledao 3 horor filma
Image

Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by Michel » 23 Oct 2023, 10:59

hitman_4 wrote:
23 Oct 2023, 10:09
John_Ryder wrote:
23 Oct 2023, 10:03
It, fantastičan film, bit će mi na Halloween maratonu ove godine :supz:
pa ti u životu nisi pogledao 3 horor filma
Nemoj biti ko oni wannabe horor fanovi s foruma haer koji donose takve zaključke. Mi smo ipak tu stare horor iskusnjare :rock:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
hitman_4
Posts: 7008
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by hitman_4 » 23 Oct 2023, 11:11

Michel wrote:
23 Oct 2023, 10:59
hitman_4 wrote:
23 Oct 2023, 10:09
John_Ryder wrote:
23 Oct 2023, 10:03
It, fantastičan film, bit će mi na Halloween maratonu ove godine :supz:
pa ti u životu nisi pogledao 3 horor filma
Nemoj biti ko oni wannabe horor fanovi s foruma haer koji donose takve zaključke. Mi smo ipak tu stare horor iskusnjare :rock:
moram ga malo zajebavati, ryderica je stara iskusnjara :supz:
Image

Image

Image

Post Reply