Koji ste horror zadnji gledali?

Razgovori ugodni o horor temama
User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 15 Feb 2024, 22:21

Image

Dracula (1931) - prvi put mi je bio dobar, drugi put prije 11 godina vrhunski dao mu čak 8.8/10 :jawbreaker: a sad vrlo dobar. Ovo je sad konačno. Prva polovica mi je odlična, upoznavanje sa likovima bez ikakve muzike sa sjajnom atmosferom. Kad Dracula otiđe kod Mine i Harpera postaje solidno, ništa više od toga. Van Helsing je ovdje odličan. No, Bela Lugosi uzima kompletno film svaki put kad se pojavi. Arhetip Dracule, najslavniji od svih Dracula. Uglavnom, ovo je baš ikonski film iz jednog drugog vremena. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - a mislim ovo je jedan od najutjecajnijih horora svih vremena. Najslavniji Dracula film, najslavniji Dracula glumac. Ovaj film je stavio Universal na mapu, film koji je utjecao na hammer produkciju. Bela Lugosi je postao preko noći ikona zbog filma/lika i postao arhetip Dracule kakvog znamo.
To many film lovers and critics alike, Lugosi's portrayal is widely regarded as the definitive Dracula. Lugosi had a powerful presence and authority on-screen. The slow, deliberate pacing of his performance ("I bid you… welcome!" and "I never drink… wine!") gave his Dracula the air of a walking, talking corpse, which terrified the movie audiences at the time, compelling with no dialogue, and the many close-ups of Lugosi's face in icy silence jumped off the screen. With this mesmerizing performance, Dracula became Bela Lugosi's signature role, his Dracula a cultural icon, and he himself a legend in the classic Universal Horror film series
A+, A+, B+, B+, C+, C
Last edited by Michel on 20 Feb 2024, 03:23, edited 1 time in total.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HORROR HR 2023.

Post by Michel » 20 Feb 2024, 03:21

Scream 6 - novi nastavak Vriska gdje naša ekipa pokušava voditi novi život u novom gradu sa novom ekipom. Ovo mi je na razini prošlog nastavka, dakle više nego solidno. Killovi su dobri, ubojica je sad dosta ozbiljan i krvoločan. Neki likovi iritiraju, neki ne. Što se tiče sedmog nastavka kojeg najavljuju
SpoilerShow
nekako mi se čini da bi mogli Sam pretvoriti u Ghostfacea jer joj se otac javlja i kao da se bori sa svojom mračnom stranom.
6.5/10
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

John_Ryder
Posts: 12167
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: HORROR HR 2023.

Post by John_Ryder » 20 Feb 2024, 10:58

Michel wrote:
20 Feb 2024, 03:21
Scream 6 - novi nastavak Vriska gdje naša ekipa pokušava voditi novi život u novom gradu sa novom ekipom. Ovo mi je na razini prošlog nastavka, dakle više nego solidno. Killovi su dobri, ubojica je sad dosta ozbiljan i krvoločan. Neki likovi iritiraju, neki ne. Što se tiče sedmog nastavka kojeg najavljuju
SpoilerShow
nekako mi se čini da bi mogli Sam pretvoriti u Ghostfacea jer joj se otac javlja i kao da se bori sa svojom mračnom stranom.
6.5/10
to si u Grčkoj gledao?
Image

Image

User avatar
hitman_4
Posts: 7008
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by hitman_4 » 20 Feb 2024, 18:08

bilo mu je dosadno u grckoj, puhalo vani pa je gledao grcku verziju vriska sa biserom
Image

Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 21 Feb 2024, 12:11

Image

Opera (1987) - prvi Argento u ovom maratonu. Opernu pjevačicu počinje stalkati obožavatelj koji ima i druge naume osim stalkanja. Ovo je klasični Argento i zadnji kvalitetni Argento. Film i nema neku radnju, ali kreativna i jako grafična ubojstva dižu film iznad sličnih filmova. Naravno, tu je i odlična Argentova režija, vrlo dobra atmosfera pogotovo scene u stanu. Argento u svaki kadar dodaje nešto novo i dotad neviđeno, tako da se osjeti njegov poseban touch. Treba i pohvaliti glazbenu podlogu koja je kaotična, a jako dobro ide uz scene. Nisu goblini ovaj put. Od minusa kao i prvi put kad sam gledao, lošija gluma i reakcije glavne glumice kada netko umre, a ona se normalno ponaša idući dan al opet to je do scenarija. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - ne bih rekao da ovaj film ima prevelik utjecaj osim što je dobro primljen od kritike i publike i to je praktički to. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HORROR HR 2023.

Post by Michel » 22 Feb 2024, 07:21

Talk To Me (2023) - Australski horor oko kojeg se diglo dosta buke prošle godine. Svidio mi se, ali ne toliko da bi ga stavio na listu najboljih iako sam žarko želio. Film prati dvije prijateljice i jednog brata jedne od njih te kako dolaze na jedan party i pokušavaju dozvat duha pomoću jedne balzamirane ruke. Tu kreću problemi jer svakog od njih duh opsjeda na određeno vrijeme i tjera ih da čine neke stvari. Krenimo od dobrih stvari. Svidjela mi se jako glume Mije koju glumi odlična Sophie Wilde. Dobro su napravljene i neke scene kao udaranje glave o stol ili sisanje stopala s onim jezivim duhom. Ima jezivih trenutaka, ali nekako sam očekivao više. Atmosfera je više nego solidna. Od slabijih stvari u filmu, scene poput vrištanja u bolnici gdje nitko ne čuje, scena sa škarama i njezinim ocem tako predvidljivo. Općenito cijela ta priča mi i nije nešto no daleko od toga da nisam uživao. I film je alegorija na drogu i drogiranje teenegera dosta očito nekad. 6.7/10
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 23 Feb 2024, 01:33

Image

Ghostwatch (1992) - reality film u kojeg su uključeni stvarni poznati BBC voditelji gdje su na Halloween predstavili emisiju o jednoj obitelji koju opsjeda poltergeist. Bit će nešto manja ocjena nego prvi put, ali i dalje jako dobro. Treba stvarno pohvaliti sve sa tehničke strane jer mogu si misliti koliko je ovo moralo biti uhodano bez greške jer je išlo live. I sve ljude koji su bili uključeni. Niti malo dosadno, od samog početka te primi i ne pušta. Ima nekih jezivih trenutaka, ima i nekih gdje su išli malo previše ali razumljivo. Pokazali su skeptičnu i vjerničku stranu što se tiče poltergeista. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - ovo je bilo izuzetno utjecajno i borim se još gdje da stavim značaj ovog jer globalno nije bilo utjecajno, ali što se tiče Velike Britanije, ovo je jedan od najutjecajnijih programa ikad na otoku. Išlo je live i doslovno je uvjerilo tada ljude da je to stvarno, i mnoge generacije su označene i nisu mogli spavati tjednima nakon ovog. Dovoljno je pročitati komentare na youtubeu ispod videa o tome ili na redditu imate temu https://www.reddit.com/r/AskUK/comments ... how_diddo/ toliko je uznemirilo gledatelja tada da više nikad nije pušteno na televiziji. Ima i ovdje dobar članak o tome https://nationalpost.com/entertainment/ ... tv-history i psihološki efekti https://en.wikipedia.org/wiki/Ghostwatc ... al_effects osim svega toga, Ghostwatch je utjecao direktno na Blair Witch Project.
The programme sent the UK into panic. Complaints flooded in. Children were diagnosed with PTSD. A young man sadly killed himself 5 days after watching the programme and his parents believed it was because he became convinced his house was haunted because of GhostWatch
A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HORROR HR 2023.

Post by Michel » 23 Feb 2024, 03:54

Dark Harvest (2023) - u malom gradiću svake godine na Halloween dolazi čudovište po imenu Sawtooth Jack koji napada grad pa se teenegeri okupljaju kako bi ga ubili. Onaj koji ga ubije je slavljen kao heroj i dobiva novi auto. Film je toliko debilan da dugo debilnije nešto nisam gledao. Jedino što valja je koliko toliko atmosfera, ali sve ostalo od izgleda čudovišta do likova, glume sve je loše. Film nema nikakvog ali baš nikakvog smisla čak ni sa tim twistom nije dobar. 2.5/10
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 23 Feb 2024, 09:50

Image

Ginger Snaps (2000) - film prati dvije outcast sestre koje se ne uklapaju u društvo jer se drugačije oblače, i imaju drugačija morbidna razmišljanja. Zaboravio sam koliko je ovaj film morbidan i mučan na trenutke te koliko je emocija unutra. Sviđa mi se jesenska atmosfera, vukodlak je napravljen pomoću praktičnih efekata što je uvijek plus. Neke scene se moraju oprostiti da bi se svidio film poput nekoliko ubojstava i sakrivanja tijela. Sestre su jako dobro odglumile, pogotovo prekrasna Katharine Isabelle koja je čista senzualnost. Priča je klasična o vukodlaku koji ugrize glavnog lika i tako sve kreće. Samo je ovdje dodana i neka alegorija sa menstruacijom i samom pretvorbom. Baš mi je pasao ovakav film jer je samo mogao nastati u to vrijeme, te kasne 90-e i rane 00-e. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film nije zaradio na kino blagajnama, ali je dobio pohvale kritike i horor fandoma te od izlaska je postao kultan film sa dosta obožavatelja. Prožet sa feminističkim temama, film je i vrlo utjecajan na tom polju, a likovi glavnih sestara su postale svojevrsni simbol feminizma ranih nultih u horor fandomu. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HORROR HR 2023.

Post by Michel » 24 Feb 2024, 04:16

Thanksgiving (2023) - novi film Elia Rotha i to slasher. Film počinje na dan zahvalnosti i crni petak gdje vidimo dosta ljudi koji čekaju da se otvori prodavaonica. Taj početak i taj crni petak je toliko ekstremno napravljen da smo shvatili poantu Eli Roth. Mogao je to malo suptilnije. I onda se prebacujemo godinu dana kasnije gdje pratimo društvo teenagera koje polako počne loviti ubojica sa maskom i ubijati ih jedan po jedan. Ima solidnih killova, svi su pretjerani ali to se i očekuje u slasheru. Film pada u zadnjoj trećini pogotovo kada se saznaje tko je ubojica i koji su to blesavi motivi. Diglo se dosta buke oko ovoga, ali zaboravljiv slasher. 5/10
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 24 Feb 2024, 14:10

Image

The Cabinet of Dr. Caligari (1920) - film koji spada u njemački ekspresionizam, a radi se o jednom doktoru koji diže jednog čovjeka pomoću hipnoze koji počinje svoj ubilački pohod. No, nije tako jednostavno kako se čini jer ima još likova a film kako odmiče postaje sve čudniji i čudniji. Prvi put sam gledao prije 10 godina o ocijenio ga jako visokom ocjenom. Ono što izdvaja ovaj film su prekrasni kosi kadrovi koji su napravljeni pomoću kartonskih kutija, vrhunska atmosfera, dosta dobra muzika i sama radnja. A tek preokret u filmu koji mi je i dalje odličan i svojevrsna kritika na tadašnju Njemačku vlast i diktaturu. Čitava simbolika oko toga tko je zapravo Caligari
SpoilerShow
a na kraju Caligari ni ne postoji već samo direktor te ludnice, a u ludnici su taj Francis, June i Alan koji su u deluziji i izmislili su tog Caligaria. Odlična je i ona scena kada June govori da je kraljica, a vidimo da sjedi na nekoj stolici. Fascinantno je vidjeti takvu simboliku u tako starom filmu.
8.1/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - a mislim ovaj film je suludo utjecajan i njegov značaj je najveće kategorije. Utjecao ja na niz nadrealističkih redatelja, filmova. Izvršio najveći utjecaj na Tima Burtona. Ovaj film se smatra prvim pravim horor filmom od filmske kritike kao i prototip art filma te jedan od najutjecajnijih filmova iz silent ere. To je film koji se pokazuje na početnim filmskim tečajevima, filmskim društvima. Utjecao je i na filmove iz tog doba koji su došli kasnije kao što su 'Nosferatu', 'M', 'Metropolis'. Utjecao je i na Universal horore. Malo je filmova kroz povijest filma imalo veći utjecaj na avangardu, umjetnost i studentsku kinematografiju od Caligarija. I naravno, inovativan je po mnogo čemu. Knjige su napisane o filmu, i nakon 104 godine od izlaska i dalje se raspravlja o ovome filmu. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HORROR HR 2023.

Post by Michel » 06 Mar 2024, 14:46

Brooklyn 45 (2023) - puno pričaju, a malo toga daju. Doslovno je tako bilo blebeću, blebeću i blebeću. Petoro prijatelja se nalazi u Brooklynu 1945. godine nakon što je završio drugi svjetski rat i svi su nešto u vojsci. Održavaju seansu dozivanja duhova i nešto se dogodi što ih uznemiri i zbog čega počinju nekontrolirano pričati. Pričaju i pričaju. Na trenutke baš dosadan, a trenutke ok ajmo reći ima nekih zanimljivh stvari. Prikaz duha je zanimljiv ali ne znam jel baš dobar. A opet, ima ona jedna brutalna gore scena. Meh na kraju. Preskok. Kritičari ovo hvale, ali publika je rekla ne. 5/10
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 07 Mar 2024, 12:40

Image

A Chinese Ghost Story (1987) - fantasy romatnični horor o jednom momku koji upoznaje ženskog duha i zaljube se, ali ona nije slobodna jer je pod kontrolom jedne čarobnice. U priču uskače i samuraj koji lovi te duhove. Gledao ga prvi put prije 8 godina, i dalje je film inovativan, svjež s oldičnim radom kamere i jako dobrom koreografijom borbe. Neke scene se možda previše ponavljaju, ali film ima srce i dušu. Atmosferičan je, svaka scena u šumi i praktični efekti su na razini. Romantična strana filma sjajna s onom divnom glazbom. Glumci isto odradili jako dobar posao, pogotovo glumica Joey Wang. 8/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film je kao i Kwaidan, na zapadu malo ljudi čulo, ali u Aziji je film bio enormno popularan. Joey Wang je postala ikona, a Leslie Cheung iznimno popularan u Japanu. Film je utjecao to jest pokrenuo je trend folklornih filmova o duhovima u Hong Kongu. Kineska generacija rođena 1980-ih, zv. "post-80-ih" (balinghou), među najvjernijim su obožavateljima ovog filma, koji vide kao utjelovljenje idealizma, bunta, nostalgije i društvene kritike. Neki znanstvenici smatraju njegovu komičnu prirodu, ili "poluozbiljnost", glavnim razlogom sljedbeništva ovog kulta. Film je iznjedrio i nekoliko nastavaka, a danas se smatra jednim od najboljih filmova iz zlatnog doba Hong Konga. Film je na kraju i postao popularan diljem svijeta. Ukratko, film je po mnogočemu bio revolucija. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HORROR HR 2023.

Post by Michel » 09 Mar 2024, 12:28

Evil Dead Rise (2023) - novi film u Evil Dead serijalu. Meni onaj iz 2013. nikad nije sjeo niti dan danas shvaćam takvu buku oko njega. Ovaj počinje jako i žestoko sa stvarno jako dobrim početkom. Nažalost, taj početak je bolji od ostatka filma u kojem pratimo jednu majku i njezine troje djece od kojih jedan nalazi jednu knjigu od koje počinje svo to ludilo. Tu je još i njezina sestra koja dolazi, a radnja se događa u jednoj zgradi. Atmosfera je dobra. Čitam da nekim ljudima atmosfere nema, u čudu sam što su oni gledali. Zarobljeni su na gornjem katu sa zlom po mraku, vani lijepo pada kiša itekako ima atmosfere, ali mi fali ostaloga. Gluma je mogla biti bolja, pogotovo od djece koji mi uopće ne izgledaju da su u ikakvom šoku. Gorea ima, ali mi je nekako nepotreban u nekim dijelovima. Ono što mi je još smetalo su posvete koje redatelj daje drugim filmovima/redateljima kao recimo Isijavanju gdje je točno iskopirao dvije scene. Prva je ona kada Kubrick snima Nicholsona odozdola i to je tu napravljeno, čak i ženska ima dugu kosu kao što je imao Nicholson pa sam u jednom trenutku pomislio ova je ista Nicholson. Pa ona scena sa litrama krvi, doslovno isti kadar kao u Isijavanju. Onak, čemu. Pa oni zoomovi po kojima je originalni Evil Dead poznat, ali to tamo je izvrsno napravljeno pogotovo u drugom dijelu, ali ovdje izgleda komično. Film je razočaranje, i opet kao sa prvim dijelom, ne shvaćam čemu toliko uzbuđenja oko ovoga. 5.5/10
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 10 Mar 2024, 17:27

Image

Re-Animator (1985) - kultni klasik Stuarta Gordona u produckiji Briana Yuzne sa legendarnim horor glumcima Jeffreyom Combsom i Barbarom Crampton prema Lovecraftovoj priči s kojom nema toliko puno dodirnih točaka. Horor komedija koja to zapravo nije. Je, ima komičnih trenutaka, ali nije jedna od onih filmova za koje možeš reći da je skroz horor komedija. Film prati Herberta Westa, ludog znanstvenika koji je otkrio serum za podizanje mrtvaca natrag u život. Film jako dobre atmosfere, morbidnog humora i morbidnih scena sa dobrom dozom gorea. Herbert West mi je i dalje jedan od najboljih horor likova ikada. Tehnički, ovo je kao zombie film, ali definitivno nekonvencionalni jer nije ala Romerovi. Protuargument da nije zombie film može se reći da ako te ugrizu ovu mrtvaci, ti ne postaješ zombie tako da se još uvijek vode polemike je li ovo zombie film ili ne. Nema apokalipse, ne grizu niti možeš postati tako ali opet moraš biti mrtvac da bi serum djelovao. 8/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj leži u tome da je film dao boost karijerama Combsa i Cramptonice, da je iznjedrio nekoliko nastavaka, stripova i da je postao kultan film i jedan od najprepoznatljivijih horora 80--ih. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply