Koji ste horror zadnji gledali?

Razgovori ugodni o horor temama
User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 15 Jun 2023, 03:29

Image

Mientras Duermes (2011) - Jaume Balagueró je redatelj ovoga filma koji je najpoznatiji po tome što je režirao REC serijal sa svojim kolegom Pacom Plazom. U filmu pratimo Ceasara, radnika u jednom apartmanu koji se brine za ključeve i općenito što sve ide uz to. On vjeruje da je rođen nesretan, toliko da ima jedan glavni posao a to je da stalka jednu djevojku, i svaku joj večer da nešto da zaspi da bi on spavao pokraj nje, i da bi joj polako stavljao tragove kroz stan. Prva polovica je jako Hitchcockovski napravljena, a u drugoj sve odlazi na jednu veću ali nešto slabiju razinu. Pogotovo oko njezinog dečka i one male klinke. Sve u svemu, kvalitetno je ovo napravljen horor triler, glumci odradili jako dobar posao, a Ceasar je jako creepy lik koji se hrani tuđom nesrećom, a kad nejde po njegovom počinje ludovati. 7.4/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - na ovaj film su jako utjecali Hitchcockovi filmovi, ali sam film nije imao utjecaja na horor žanr i općenito filmsku industriju osim što je dobro primljen od kritike/publike. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 15 Jun 2023, 10:24

Image

Hellraiser (1987) - legendarni horor klasik prema priči Clive Barkera koji je i ujedno režirao prvi film. Film počinje tako da pratimo Franka, čovjek kojeg zanima okultno i pomoću poznate nam kocke otvara vrata Cenobitima koji ga naravno raskomadaju. Poslije toga jedan stariji par se seli u tu kuću, ali glavna ženska (Julia) je poznavala Franka jer je bio brat od čovjeka s kojim je sad. Kad se Frankov brat slučajno poreže, i krv padne na pod - Frank se počinje regenerirati i zahtjevati od Julie novu krv. 'Gospodare pakla' nisam gledao dobrih 15-ak godina sigurno. Ono što je u filmu odlično i što se često zaboravlja su praktični efekti koji su nekako uvijek bili u sjeni drugih horora 80-ih kao što su 'Stvor' ili 'Američki vukodlak u Londonu' no efekti su i dan danas sjajni pogotovo kada se regenerira. Cenobiti izgledaju odlični kao i uvijek ti stariji predvođeni sa Pinheadom. Nemaju veliku minutažu ali kad se pojave vladaju kadrom. Nema uopće simpatičnih likova osim Kirsty koja tek postaje glavni lik u zadnjoj trećini filma. Julia, koju pratimo je baš antipatičan negativac i vrhunski odabir glumice. Minus mi je na trenutke lošija gluma i sama završnica koja je previše toga otkrila. Sve u svemu film je zasluženo klasik te se jako dobro drži. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film je imao ogromaaan utjecaj u kontekstu nastavaka, igračaka, stripova, novela i blu ray izdanja. Isto tako, Pinhead je postao jedna od najvećih horor ikona tako je značaj ovoga filma neosporan i stavlja ga u jako visoki rang. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 16 Jul 2023, 21:27

Image

The Old Dark House (1932) - evo jedan Universalov klasik koji sam zadnji put gledao prije 8, 9 godina i tad sam ga smatrao jednim od najpodjcenjenijih horora ikad sa jednim od najboljih horor atmosfera. Iskreno, nije se ništa promijenilo osim možda malo manje ocjene pošto sam više kritičniji sad nego tad. Uglavnom, radi se o jednim ljudima koji se nađu u ogromnoj oluji i naiđu na jednu staru kuću. U toj staroj kući živi Morgan kojeg glumi izvrsni Boris Karloff te stariji brat i sestra. Oni ih dočekuju i dopuštaju da prenoće. No, uz svu grmljavinu, kišu i vrhunsku atnmosferu ta stara kuća skriva još neke tajne koje se polako otkrivaju. Ono što tad u prvotnoj recenziji nisam dovoljno nahvalio, sad ću - a to je izvrsna gluma svih glumaca. Znači, imamo desetak glumaca koji su odglumili vrhunski, baš je film sa te strane odlično upotpunjen. Boris Karloff, Charles Laughton, Melvyn Douglas vrhunska glumačka postava. Osim sjajne atmosfere, film krasi nevjerojatno dobra doza misterije iako traje samo sat i 10 minuta, film vrhunski dozira tu misteriju gdje ne znamo da zadnje trećine filma što se točno događa. Mislim da je ovo jedan od najbolje odglumljenih horora. Teško je dati nešto manju ocjenu koju sam dao na prvo gledanje jer svi glavni sastojci horora (atmosfera pogotovo) su tip top. Možda eto da je malo duže trajao, čak sam mislio i zamjeriti taj suptilni humor, ali izvrsno se kombinira sa tom horor atmosferom. Ovo je jedan od najboljih Universal horora koji svatko mora pogledati. I da, ludi starac na kraju je highlight filma :supz: i za kraj ne najmanje važno moram pohvaliti redatelja Jamesa Whalea koji je zasigurno jedan od najvećih horor redatelja ikad iako danas zaboravljen, ai mi fanovi tih old school horora ne zaboravljamo na takve veličine. 7.7/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - ono što je zanimljivo kod ovog filma i njegove ostavštine je to što mnogo ljudi ne zna za ovaj film, čak i horor fanovi, ali usprkos tome film je izvršio enorman utjecaj na druge filmove slične tematike. Film je prvi koji je pokrenuo neku staru kuću, grmljavinu i čudne događaje. Iako se ne radi o ghost hororu, može se reći da je utjecao na sve one tipične klišeje te vrste horora. Možda sam ja tu i malo bias, ali mislim da nisam jer je film danas jako cijenjen i vrlo kultan među ostalim fanovima horora i redateljima. Iako utjecaj ne spada u A kategoriju, opet je dovoljno značajan (film je late bloomer koji je kasnije postao cijenjen i značajan) ipak zaslužuje visok značaj A, A+, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 17 Jul 2023, 20:25



''The Black Demon'' - Recenzija #98

- ovo je tako loše da se i danas pitam kako je ovo došlo u naša kina
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 17 Jul 2023, 20:27



''Jaws 3D'' (1983) - Recenzija #100

- najdosadniji nastavak i jedva da ima par scena vrijednih za gledanje
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 20 Jul 2023, 11:09

Image

The Devil's Backbone (2001) - Guillermo del Toro donosi ghost horor na svoj način radnjom smještenom za vrijeme Španjolskog građanskog rata - film prati jedno sirotište i ljude koji se brinu o toj djeci. Odmah na početku vidimo kako je dječak postao duh iako kasnije saznajemo tko je ustvari krivac. Duh izgleda odlično, ima nekoliko jezivih trenutaka, ali zapravo su ovdje ljudi čudovišta. Klinci su odradili jako dobar posao, a del Torova režija je ovdje na visokoj razini. Onaj glavni negativac je baš gadljiv lik i oni njegovi pramenovi su komedija gejša :facepalm: satisfakcija je na kraju što dobro pobijedi zlo. I dalje vrlo vjerojatno najbolji del Torov film, redatelja kojeg inače nisam preveliki ljubitelj. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - teško je naći ovdje nekakav utjecaj jer je ovaj film napravio prije popularnog Bladea 2 i Hellboya pa je tako ovaj film pao nekako u zaborav. Naravno, poznat je među horor fandomom ali čak znam i ljude iz horor fandoma koji nisu čuli za ovaj film. Utjecaj na buduće ghost horore nema tako da mu je utjecaj slabašan. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 02 Aug 2023, 20:13



''Jaws 4 The Revenge'' (1987) - Recenzija #101

- jedan od najgorih filmova koje sam gledao, ali je prepun ludosti koje mi veliki ljubitelji horora volimo gledati...i vrtjeti glavom i govoriti da je to nevjerojatno što gledaš
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by Michel » 02 Aug 2023, 22:13

Ovo bi se moglo pogledati :kokicarenje:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
maddjuro
Posts: 8323
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by maddjuro » 02 Aug 2023, 23:03

Resident Evil: Death Island - najnoviji residet evil animirani film, radnja smještena u alkatrazu. Animacija odlična, priča 0 bodova. 
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 06 Aug 2023, 05:22

Image

Diabolique (1955) - Henri-Georges Clouzot je redatelj koji je poznat po svojim trilerima i u ovom slučaju horor triler. Tu je i naravno plejada odličnih francuskih glumaca, a najveć ili najveća od njih je Simone Signoret. Ona glumi ljubavnicu ravnatelju i u dogovoru sa njegovom ženom planiraju ga ubiti. To je radnja. Film prvih sat vremena opipava teren i pratimo njih dvoje ali događa se nešto neočekivano i druga polovica filma dobiva drugu notu. Clouzot izvrsno indirektno ubacuje suptilne poruke, tragove, ali to je tako dobro napravljeno da bi neki lošiji redatelj to upropastio. Film je jako lijepo snimljen, odlično odglumljen i cijelo vrijeme pokušavaš pogoditi što će biti na kraju. Ima i nekoliko izvrsno creepy scena. Kad sam ga prvi put gledao, bio mi je odličan i twist i sve, tako je i danas. No, sad me zanima što se dogodilo
SpoilerShow
sa njegovom ženom koja je navodno umrla od zatajenja srca, a onda onaj klinac na kraju kaže da ju je vidio a isto je to rekao za njezinog muža kad je ona mislila da ga je ubila. Našao sam izvrstan odgovor
There is no reason to think that Christina is physically alive at the end of the movie – that would merely be a stay of execution for her, and nothing in the film implies that she stages her death as Michel had staged his. Instead, the story of her reappearance and kindness to the boy convey an idea of Christina’s soul being preserved; she is free now from her own ruined body and her antagonists’ cruelty. For a religious martyr, that’s as good an ending as one is going to get.
Sviđa mi se ovo, ipak na kraju ghost priča i ona je religiozna i napokon je sad slobodna od ovih demona koji su u paklu na zemlji i trunut će u zatvoru.
8.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj i značaj su enormni tako što je utjecao na cijeli triler žanr i buduće redatelje i filmove. Utjecao je i na Hitchcocka i na njegov Psiho i Vrtoglavicu. Pisac koji je napisao Psiho, Robert Bloch je rekao da mu je ovo najbolji film. Pa onda je ovo jedan od prvih filmova gdje su ljudi molili da se ne spoila radnja, čak i na kraju prikazivanja filma u kinima pisalo je na ekranu "ne budite demoni, ne kvarite zanimanje svojih prijatelja za ovaj film. Ne govorite im što ste vidjeli. Hvala vam u njihovo ime." jako cijenim ovakve stvari, ovu povijest koju film ima i nevjerojatan utjecaj na filmsku industriju. I eto, ovo će biti prvi film u ovom maratonu kojemu ću dati najveću ocjenu za utjecaj/značaj. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 09 Aug 2023, 02:48

Image

Night of the Demon (1957) - evo jednog gema kojeg sam prvi put otkrio prije 11 godina. Radnja ide ovako: znanstvenik iz Amerike dolazi u Veliku Britaniju kako bi dokazao da demoni, duhovi i vještičarenje ne postoji nakon što je umro jedan od njegovih kolega. On želi raskrinkati jednog lika koji tvrdi da je vještac, okultist dok taj vještac mu zadaje probleme i polako ga želi uvjeriti da sve to postoji. Vrijeme ističe jer 28. u mjesecu je određeno da će znanstvenik umrijeti u 22 sata. Film izvrsne atmosfere, zanimljivih razgovora koji mi spadaju među neke najdraža razgovore iz horor filmova i osim samoga demona, efekti su izvrsni i kreativni. Gluma je dobra, ima kemije među glumcima. Za ono doba jedan od najjačih horora te ere o najboljeg horor redatelja 40-ih i 50-ih. 7.7/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - Jacques Tourneur je snimio neke vrlo dobre horor filmove, iako je 'Cat People' utjecajniji od ovog tu filma, 'Night of the Demons' je ipak bolji film. Ovo je po mojoj računici drugi folk horor nakon legendarnog 'Haxana', a 'Night of the Demon' je nekakav proto folk horor koji je utjecao na sve one folk horore koji će doći sa otoka u 60-ima i 70-ima. Iako skriveni dragulj, utjecaj nije zanemariv jer bez njega ne bi bilo ni 'The Devil Rides Out' ni moderne 'Kill List' i 'The Witch'. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Inferno
Posts: 2380
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: LISTA NAJBOLJIH

Post by Inferno » 09 Aug 2023, 06:14

Michel wrote:
09 Aug 2023, 02:48
Image

Night of the Demon (1957) - evo jednog gema kojeg sam prvi put otkrio prije 11 godina. Radnja ide ovako: znanstvenik iz Amerike dolazi u Veliku Britaniju kako bi dokazao da demoni, duhovi i vještičarenje ne postoji nakon što je umro jedan od njegovih kolega. On želi raskrinkati jednog lika koji tvrdi da je vještac, okultist dok taj vještac mu zadaje probleme i polako ga želi uvjeriti da sve to postoji. Vrijeme ističe jer 28. u mjesecu je određeno da će znanstvenik umrijeti u 22 sata. Film izvrsne atmosfere, zanimljivih razgovora koji mi spadaju među neke najdraža razgovore iz horor filmova i osim samoga demona, efekti su izvrsni i kreativni. Gluma je dobra, ima kemije među glumcima. Za ono doba jedan od najjačih horora te ere o najboljeg horor redatelja 40-ih i 50-ih. 7.7/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - Jacques Tourneur je snimio neke vrlo dobre horor filmove, iako je 'Cat People' utjecajniji od ovog tu filma, 'Night of the Demons' je ipak bolji film. Ovo je po mojoj računici drugi folk horor nakon legendarnog 'Haxana', a 'Night of the Demon' je nekakav proto folk horor koji je utjecao na sve one folk horore koji će doći sa otoka u 60-ima i 70-ima. Iako skriveni dragulj, utjecaj nije zanemariv jer bez njega ne bi bilo ni 'The Devil Rides Out' ni moderne 'Kill List' i 'The Witch'. A+, A, B+, B, C+, C

Jebote bas sam ovaj pogledao prosli tjedan, jako dobar film za to doba, stalno napet i jako zanimljivi likovi...7/10

User avatar
maddjuro
Posts: 8323
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by maddjuro » 15 Aug 2023, 21:31

The Fearway (2023) - Ako ste gledali "Dead end (2003)"; ili "Reeker (2005) - onda ovo slobodno preskočite, ako niste svejedno preskočite i pogledajte ranije navedene filmove

The end? (2017) - solidan talijanski zombie hororac ; lik je zarobljen u liftu, između 2 kata s s djelomično otvorenim vratima.
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 07 Sep 2023, 03:04

Image

The Phantom of the Opera (1925) - zadnji put gledao 2016. godine pa neću puno duljiti. Film počinje u operi gdje mlada djevojka ima svojeg mastera kojeg nitko ne poznaje, a pritom kroz prvu trećinu filma slušamo o tom tajanstvenog Fantomu. Neku kažu da nema nos, neki kažu da je duh i mit raste. Sve to gledamo uz odličnu glazbenu podlogu od Mozarta. Kada mlada djevojka bude oteta, otkrivamo tko i što je Fantom. Izvrsno ga glumi prvi horor glumac, Lon Chaney poznatiji i kao čovjek sa tisuću lica. Fantom je ikonsko čudovište, pomalo zaboravljeno zbog toga koja su sva legendarna čudovišta došla poslije njega. On je čovjek, ali njegovo deformirano lice govori drugačije. Druga polovica filma i dalje puno bolja od prve, pa ono lovljenje Fantoma po ulici pa njegove zamke. Iz filma se može štošta naučiti, vjerojatno prvi film o neprihvaćanju čovjeka od drugih ljudi, o ismijavanju zato je takav kakav je. Ovo je klasik, ali ipak s nešto manjom ocjenom nego na prvo gledanje prije 7 godina. 7.6/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - 'Fantom iz Opere' je nesumnjivo izuzetno utjecajan film koji je došao sredinom 20-ih godina prošloga stoljeća i predstavio instant ikonu od lika. Poslije ovog filma je došlo jako puno remakeova koji nisu bili uspješni kao ovaj film. Zbog ovog filma je dosta horora pušteno u produkciju kao što su 'Dracula' i 'Frankenstein'. Ne samo to već je to prvi veliki utjecajni Universalov film tako da iako danas pomalo zaboravljen, film je star 98 godina i ima nešto začuđujuće u njemu i bilo bi pogrešno mu dati sve osim A+, A, B+,B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 07 Sep 2023, 23:45

Image

Invasion of the Body Snatchers (1978) - original iz 50-ih mi je uvijek bio najbolji dok sam ovaj tada davne 2012. rekao da iako kvalitetan, slab je u usporedbi sa originalnom. Jel se što promijenilo? Pa za početak danas sam zreliji i iskusniji u gledanju filmova nego prije 10+ godina i samim time vidim neke stvari drugačije. Prva polovica filma je odlična, oni kosi, oštri i statični kadrovi koje nam redatelj Philip Kaufman pruža su odlični i savršeno nam dočaravaju osjećaj paranoje. Sami glumci isto odradili veliki posao jer su opušteni, obični ljudi koji rade svoj posao. Brooke Adams i Donald Sutherland su glavni duo, a tu su još Goldblum i Nimoy kao jako dobre sporedne uloge. Radnja je ta da vanzemaljci polako preuzimaju taj grad u kojemu oni žive, ali na način tako da kada zaspeš, oni te zamijene, i to vrlo učinkovito. Druga polovica filma mi se nije tako svidjela kao prva koja je mnogo bolja jer u drugoj ima previše ekspozicije i nekako se izgubila ona paranoja. Trreba pohvaliti i što je cameo ulogu imao glavni glumac iz originalnog filma lijep throwback. Sve u svemu radi se o jednom dobrom/vrlo dobrom sf hororu. Zaboravih i nadodati kako je film nastao u savršenom vremenu jer je tad bila afera watergate i 70-e su bile baš kao i 50-e, vrlo paranoično doba. Mislim da bi bilo idealno i za novu verziju u ovoj eri. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - pa utjecaj mu je taj što se smatra jednim od najboljih remakeova ikada kao i vrlo visoko kotira među sf hororima. Legendarna scena od Sutherlanda na kraju je i parodirana no sami utjecaj u usporedbi sa nekim drugim horor filmovima iz tog doba nije tako velik. Puno veći utjecaj ima naravno sama knjiga koja se smatra svijetlim primjerom paranoje hladnog rata, odražavajući američki strah od komunističke infiltracije. S druge strane, također se smatra upozoravajućom pričom o totalitarizmu nakon McCarthyjeve ere. A sami film zaslužuje A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply