Koji ste horror zadnji gledali?

Razgovori ugodni o horor temama
User avatar
Inferno
Posts: 2371
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by Inferno » 22 Apr 2023, 10:42

Nekidan gledao Scream 6 u kinu, film glup ubi bože, nema nimalo logike, karakterizacija shit, akcijske scene wtf, scenu ranije te izbodu po trbuhu scenu dalje si ma joj nije mi ništ... 3/10

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by Michel » 25 Apr 2023, 02:12

Još nisam gledao, ali mislim da stvarno pretjeruju sa svakim novim nastavkom.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
lemonzoo
Posts: 1174
Joined: 28 Jul 2013, 18:09
Location: youtu.be/dQw4w9WgXcQ

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by lemonzoo » 02 May 2023, 21:18

Under the Shadow
https://www.imdb.com/title/tt4273292/

Zanimljiv uradak zato što se radi o originalnoj priči. Ovdje su nam predstavili likove iz arapske mitologije - djinnove. Napet film do kraja. Ali najviše mi je bio dobar zbog originalnosti, jer se nisu previše potrudili oko pozadinske priče ovih duhova, nego samo su došli jinnovi i počeli opsjedati

Image

User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by maddjuro » 07 May 2023, 21:26

Renfield  (2023)- Nick Cage je dracula, što drugo treba reći.  Prije gledanja ovoga, morate znati da ćete gledati neki "trash"; tipa Willys wonderland.  Drugom riječima, film jest "glup" ali je zabavan. I što je najvažnije ,, nasilje  nije cenzurirano. Ok za jedno gledanje
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
Inferno
Posts: 2371
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by Inferno » 11 May 2023, 20:17

HorrorHr Tamnica (2023) - neki luđak stalka likove sa foruma i pokušava saznati sve o njihovom životu i to javno objaviti, također vjeruje u najgluplje teorije zavjere i ružan je ko zasrani šupak. Nakon što ga dečko ostavi jer mu je čmar previše razvaljen kreće praviti lažne profile po internetu i terorizirati javnost krajnje nenormalnim i jadnim razgovorima sam sa sobom.....6/10

John_Ryder
Posts: 12045
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by John_Ryder » 11 May 2023, 20:45

Nanny (2022) - uff, jako loše, zašto su ovo stavili pod katergoriju horor.....4/10
Image

Image

John_Ryder
Posts: 12045
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by John_Ryder » 11 May 2023, 22:37

V/H/S/99 (2022) - očekivao sam promašaj nakon čitanja kritika na imdb, no ispalo sasvim solidno, najbolje sekvence su druga i zadnja, 6/10
Image

Image

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 28 May 2023, 18:47



''Super Mario Bros. (1993)'' - Recenzija #94


''Evil Dead Rise'' (2023) - Recenzija #95
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 02 Jun 2023, 22:16



''Predator'' (1987) - Recenzija #96
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 10 Jun 2023, 00:53

Početak ovog ogromnog maratona otvaram sa klasikom, originalnim The Evil Dead filmom. Pošto je ovo vrlo specijalan duži maraton od 177 mojih najboljih horora i moram ih pogledati da bi ih točno rangirao, po prvi puta ću uvrstiti i sami značaj filma za koji ću davati A+, A, B+, B, C+ i C kao ocjene. Značaj film mi neće utjecati na samu ocjenu, on je samo tu radi reda. Neće utjecati jer je onda vrlo nezahvalno prema novijim modernim horor filmovima pošto oni tu nemaju šanse tako da je to čisto ovako. Tako da će biti sigurno filmova koji imaju veći utjecaj ali drugi film koji ima manji, ima bolju ocjenu od mene.

Image

The Evil Dead (1981) - svi znamo priču, petero prijatelja odluče otići na vikend u jednu kolibu u šumi gdje nailaze na legendarnu knjigu mrtvih, Necronomicon. Ubrzo se počinju događati čudne i bizarne stvari koje nas vode u ludilo koje samo može Evil Dead pružiti. Film je nastao od kratkog filma 'Within the Woods' gdje su prijatelji Sam Raimi i Bruce Cambell odlučili napraviti taj film da bi mogli dobiti novce za veći projekt, a to je originalni film. Nisam ga gledao godinama i original je uvijek nekako bio u sjeni drugog nastavka iako daleko od toga da nema svoju reputaciju. Film fantastične atmosfere kakva se danas rijetko viđa. Loša gluma krasi ovaj film jer Bruce još nije na onoj razini kao u drugom nastavku i sviđa mi se kako je Bruce veći dio filma više po strani pa polako postaje heroj. Sam Raimi je čudo od redatelja jer njegova vizija i režiranje diže ovaj film na puno veći nivo. Deaditesi su strašni, smiješni i brutalni u svojem naumu. To je filmu dalo veliku mitologiju koju je Raimi kasnije išao istraživati. Film je prepun legendarnih scena od kojih se najviše izdvaja scena silovanja. 7.8/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj filma se ne može osporiti jer je ogroman kako na ameriku tako i na europu pogotovo na Italiju. Ahs Williams je postao horor ikona, a sami film je enormno utjecao na čitavu jednu generaciju redatelja kako naravno i na sami horor žanr i fandom. Film je postao jedan od najvećih kultnih filmova svih vremena. Ipak, ne zaslužuje A+ jer ta kategorija je samo za nekoliko horor filmova kroz povijest koji su mijenjali sve ali dotad kad dođu. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 10 Jun 2023, 09:54

Image

The Host (2006) - drago mi je da sam ovo opet pogledao jer zadnji put kad sam pogledao je bilo davne 2006. godine kad je film i izašao i to iz videoteke možda je čak u pitanju 2007. godina. Ovaj monster movie je napravio Bong Joon Ho, redatelj koji iza sebe ima po meni jedan od najboljih filmova 21. stoljeća - 'Memories of Murder', a tu je i vrlo dobri 'Mother', a 'Parasite' još nisam gledao. U ovom filmu radnja je vrlo jednostavna... Znanstvenici su bacili neku tekućinu u rijeku iz koje je mutiralo ogromno čudovište, a film prati jednog debeljucu i njegovu kćerku koji budu napadnuti zajedno sa mnoštvo drugih ljudi od strane monstera a kasnije bude uključena i čitava njegova obitelj. Film ima sjajan početak i odmah te primi i ne pušta. Najveća boljka filma je ta neka sredina koja mi je malo bila dosadna, ali nipošto loša no sve to kulminira u jako dobro završnici. Ono što mi se najviše sviđa u filmu je situacije koje su čisti antiklimaks, a to znači da ne dobijemo ono što MI želimo već nas redatelj navuče da pomislimo kako će se tako odviti i onda bude neki mali twist. Monster je jako dobro napravljen, liči mi na nekog ogromnog punoglavca sa niz malih nogu/ruku. Još nešto što krasi ovaj film je i uvrnuti korejski humor i to je isto njihova specijalnost. Mana filma je što je nekad previše all over the place, ali brzo se vrati na pravi put. Film isto ima dosta političkih poruka. Sve u svemu jedno jako dobro ostvarenje. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - vrlo je lako reći da ovaj film nema nikakvog utjecaja jer nakon tog filma stvarno nije bilo copycatova kao sa nekim drugim monster filmovima iz prošlosti. Film sa te strane nije utjecao na druge redatelje i filmove, ali ovaj film je bio dio nove korejske kinematografije koja se najviše odvijala nultih i po mnogima uključujući mene radilo se o najjačoj kinematografiji tog doba tako da je to samo po sebi značajno. 'The Host' je isto tako zaradio jako puno i bavio se nekim političkim temama. Ne spada u C kategoriju ali neka sredina sigurno. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 12 Jun 2023, 17:19

Image

The Devil Rides Out (1968) - kultni horor film o okultizmu i sotonizmu iz Hammer produkcije sa Christopherom Leeom i Charlesom Grayom te Terenceom Fisher iza redateljske palice. U filmu pratimo Duca de Richleaua (Lee), izvrsnog poznavatelja okultizma i magije ali je na strani dobra i pokušava sa svojim prijateljima izvući jednog lika da ne bude sotonistički kršten na veliki sabat, a glavni sotonist je Mocata kojeg glumi izvrsni Charles Gray. Kad sam prvi put pogledao ovaj film već sad davne 2012. godine, odmah mi je postao najboljih Hammerov hororac. Nije se puno promijenilo, i dalje je najbolji iako bih sada dao nešto nižu ocjenu. Film je jako dobar, ritam je jak i brz od početka do kraja nema dosadnih dijelova, ali usprkos svoj toj ozbiljnosti u filmu a stvarno je ozbiljan opet ima dijelova koji su dosta campy, ali nekako progutaš to sve. Lee i Gray su izvrsni, dobro vs zlo i oboje su jako karizmatični. Atmosfera je dobra, magija u filmu je dobra i fotografija mi se jako svidjela ali ima nekoliko stvari koje su mi jako zasmetale no i prvi put sam to oprostio, a i sad na neki način jer film ima dušu. Ima taj stari šmek koji ja volim. 7.4/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film se danas smatra kultnim klasikom i jednim od najboljih Fisherovih filmova kao i jedna od najboljih Leeovih uloga. Okultne tematike, film je došao u vrijeme kad je bilo iznimno popularno snimati horore s okultizmom (kasne 60-ih i rane 70-e) te činjenica da je opstao i ima dobru reputaciju zavrjeđuje neku zlatnu sredinu. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 13 Jun 2023, 21:07



''Predator 2'' (1990) - Recenzija #97

- predivan film sa odličnom akcijom i glumačkom postavom
- meni osobno je odličan kao i prvi dio
- često nepravedno podcijenjen
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 13 Jun 2023, 22:41

Image

28 Days Later (2002) - kad smo kod nevjerojatnih slučajnosti prije neki dan stavim vijest da će biti treći nastavak ovog filma i idem izvlačiti novi film za ovaj maraton i izvučem prvi dio. '28 dana kasnije' je danas već kultni film o ljudima koji se zaraze zbog majmuna i počnu divljati te napadati normalne ljude. Dovoljno je da budeš ugrižen ili da ti kap njihove krvi padne u usta/oči i bio bi zaražen u 20 sekundi. Nisam jako dugo gledao ovaj film, možda čak i 20 godina a samim time malo toga sam se sjećao iz ovog filma. Pratimo Jima (Cillian Murphy) koji se budi u bolnici potpuno nesvjestan što se vani dogodilo. Tako nailazi na druge preživjele i pokušavaju otići iz Londona u Manchester gdje je smještena vojska tako je barem nama rečeno. Danny Boyle je iza režije što znači da je režirano jako kaotično, brzo ali učinkovito. Zaraženi (ne zombiji) su brzi i brutalni u svojoj naumi. Film osim te prepoznatljive Boylove režije krasi i vrlo dobra atmosfera i taj nekakav low budget šmek. Glumci su odradili svoj dio jako dobro, stalo mi je do glavnih glumaca. Neki kažu da je film dosta pao kad dođu do vojske iako se slažem da je pao i da je prva polovica bolja, svejedno drugi dio filma je također kvalitetno napravljen. Sve u svemu, '28 dana kasnije' je zasluženo tu gdje je - film koji je napravio pravu pomutnju kad je izašao ranih nultih. 7.6/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - čak mislim da mnogi to ne znaju, ali ovaj film je jedan od najutjecajnijih u 21. stoljeću. Iako nije zombie film, napravio je više utjecaja na zombie podžanr nego većina takvih filmova. Jer nakon Romerovog 'Day of the Dead' zombie podžanr je polako počeo izumirati sve do '28 dana kasnije' kada je napravio ogroman kulturoški impact. Recimo, utjecao je naveliko na remake 'Dawn of the Dead', na 'Planet Terror', 'Dead Snow', 'World War Z', 'The Walking Dead' i mnoge druge. Megan Burns, koja je glumila Hannah kaže
"When I joined the cast of 28 Days Later I had no idea of how big a cultural impact it would have and what a game-changer it would be to the 'zombie' genre. Even now after all these years, (or perhaps especially now with the current situation) people want to talk about the film and that's incredible."
i osim toga film je na budget od 8 milijuna zaradio deset puta više tako da je utjecaj ovog filma neosporan. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 14 Jun 2023, 07:38

Image

Dellamorte Dellamore (1994) - Tiziano Sclavi je napisao istoimenu grafičku novelu prema kojoj je snimljen ovaj film. Glume Rupert Everett i predivna Anna Falchi a režirao ga je Michele Soavi koji je nama fanovima talijanskog horora poznat i po filmovima kao što su 'Deliria' i 'The Church'. Radnja filma prati Francesca Dellamortea i njegovog pomoćnika Gnaghia koji jedino što znači reći je Gna. Francesco je čuvar groblja i odmah na početku filma vidimo kako on razgovara na telefon i pred njegovim vratima se pojavi zombie, a on ga upuca. Just another day at the office. U međuvremenu upoznaje jednu predivnu žensku kojoj ne znamo ime već samo je znamo kao Ona. Kliknu i zaljube se. Poslije toga film kreće u ludilo i teško je objasniti nekome što se točno i zašto sve događa. Film ima izvrsnu atmosferu, izvrsne likove i dobru dozu crnog humora. To je horor koji krši sva moguća pravila baš kao što je i očekivano od Sclavia. Pun unutarnjih filozofskih monologa glavnog lika koji proispituje život i smrt, film kako odmiče sve je više morbidniji i metaforičniji. Na prvo gledanje kad sam ga gledao prije desetak godina oduševio se, isto mišljenje i dijelim sad. Kao i kod svojeg prvog dojma, stavljam po meni najbolje objašnjene filma jer ovo sigurno nije horor mozak na pašu što bi neki mogli pomisliti kad bi ga gledali. Treba pohvaliti i odličnu režiju i nekoliko sjajnih i domišljatih kadrova te muziku. Gna 8.3/10
SpoilerShow
Postoji čovjek po imenu Franco. Bio je inženjer. Obiteljske stvari mu nisu išle najbolje pa je prevario ženu s kurvom u koju se zaljubio. Nije mogao shvatiti zašto mu nije uzvratila ljubav i ubila kurvu iz ljubomore prema svojim klijentima. Nakon ubojstva voljene, poludio je i krenuo u ubilački pohod (7 pješaka i njegova obitelj). Sada je u bolnici u komi (pokušaj samoubojstva) i njegov um pokušava razraditi smrt i ljubav.

Ovdje počinje film. Sve se odvija u Francovoj glavi. Francova bolnička soba nema vrata ni zidova; leži u mraku. Ovo predstavlja komu u kojoj se nalazi, Francescov svijet, Buffalore.

Francesco predstavlja Francovu mračnu stranu, ubojicu koji je preuzeo Francov um. Gnaghi simbolizira Francovu dobru stranu. Gnaghi voli kad sunce sja; Francesco misli da je tada loše vrijeme. Gnaghi može dovršiti zagonetku lubanje (metafora za smrt) – on razumije i prihvaća smrt; Francesco ne može. Francesco je opsjednut tim nerazumijevanjem, označavajući telefonski imenik. Gnaghijevo spaljivanje imenika moglo bi se shvatiti kao njegov pokušaj pomoći Francescu da se nosi sa smrću.

'Povratnici' u filmu napadaju one ljude koji ne razumiju smrt. npr. Gradonačelnika kojeg je pojela vlastita kći (želio je iskoristiti njezinu smrt kako bi bio ponovno izabran), djevojka koja dolazi vidjeti Claudija (pitati ga voli li je ili ne), 'Ona' koju je ugrizao njezin muž (jer je seks iznad njegovog groba), Francesca je ugrizla njegova mrtva djevojka. Samo Gnaghi može imati smislen odnos sa zombificiranom glavom.

Povratnici simboliziraju i Francove unutarnje demone (osjećaje krivnje) koji ga progone i s kojima se pokušava othrvati. Svaki put kad Francesco telefonira s Francom, pojavljuju se povratnici - njegova krivnja ispliva na površinu. 'Ona' je njegov najgori povratnik - stalno se vraća, njezino ubojstvo bila je njegova najveća pogreška. Njegova ljubav i žudnja za njom donijela je sve te probleme na njega/Franca, pa se želi riješiti svoje žene.

Franco poriče svoje prijateljstvo s Francescom – poriče postojanje svoje mračne strane. Kada Franco kaže Francescu 'ODIŠI', on odmah napušta grad. "Kamo misliš da ideš ako još nisi shvatio razliku između života i mene?", govori Smrt Francescu. Tako on putuje niz cestu, pokušavajući ostaviti Buffala i smrt iza sebe. Nakon što prođu tunel (čest simbol za iskustva bliske smrti), cesta završava i s njezinog ruba nalazi se zagrobni život. Lijes koji pada preko ruba pojačava ovu simboliku. Shvativši da nema bijega od svoje najveće misterije, smrti, puni dva metka u pištolj, izgovara molitvu i sprema se ubiti i sebe i Gnaghija, kada se Gnaghi probudi. Gnaghi ne želi umrijeti jer mu smrt nije tajna. Stoga uzima pištolj i baca ga s ruba - dobra strana preuzima Francov um. Gnaghi može govoriti, Francesco mrmlja - njihovi se položaji u snježnoj kugli mijenjaju. Sada je Franco sredio svoje demone i može mirno spavati.
UTJECAJ/ZNAČAJ - dobro je poznato da je Rupert Everett poslužio poslužio kao inspiracija za Dylana Doga zbog čega je i pristao glumiti u ovom filmu. Utjecaj ovog filma je taj da se smatra posljednjim velikim talijanskim hororom s čime se slažem. Postao je kultni, povezan je dan danas sa Dylan Dogom kao neslužbeni film. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply