Fanzini

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
Post Reply
User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Fanzini

Post by Ašow » 22 Sep 2010, 18:17

Fanzin je neprofesionalna publikacija koju uređuju novinari-amateri, najčešće ljubitelji nekog književnog, glazbenog ili filmskog žanra. Urednici fanzina najčešće rade kao volonteri, a fanzini su ili besplatni, ili njihova cijena pokriva troškove tiska.

Daklem, je li itko od vas se susreo sa ovime? Ja ih osobno obozavam i imam ih 100+
Vecinom su glazbeno / knjizevno orijentirani. Sa crtezima, stripovima, intervjuima, recenzijama, kolumnama, distribucijskim listama itd.
Dolaze u razlicitim formatima, od A6, preko A5 do A4, i u sirim i vecim oblicima, na recikliranom papiru i na obojanom, sa promotivnim cd-ovima / kazetama / zakrpama te sa raznoraznim flyerima.

Zadnja 2 koja sam citao su:

Gibbering Madness #4
In medias res #19

Gibbering madness je zine iz velike britanije sa dosta stripova i horor crteza
In Medias res je fanzine iz Zagreba sa dosta tekstova i kolumni.

Eo poslikao sam neke zineove iz kolekcije:
SpoilerShow
Image
SpoilerShow
Image
SpoilerShow
Image
SpoilerShow
Image
SpoilerShow
Image
--------
Last.fm

User avatar
Studeni
Posts: 1498
Joined: 23 Oct 2007, 12:35
Location: Bottle Island

Re: Fanzini

Post by Studeni » 23 Sep 2010, 20:19

oduvijek ih volio....brdo imao, nešto sačuvao....dijelilo se, gubilo, svašta nešto......
tamo od 1994. do 1999. su rulali i bili savršeni (skoro pa jedini) izvor informacija na "sceni" (ponajprije punk).....
s nostalgijom se sjećam Lunatic, Nova Feedback, Tri drugara, Zips n chains, 13. brat., Živjela komercijala, Adijo Pamet (za koji sam i radio neke intervjue i reporte), Tovariš, Face Pollution, Laže kad 'zine, Žedno Uho, Fecal Forces, In medias res (jebote, to još postoji?? zakon!), Nema prinošenja, Crack, 24, Ponos provincije, itd. itd.

...recenzije, reporti, intervjui, prikazi raznih scena, priče, putopisi...ludilo!!!!!

nažalost, net i pojava e-zinea ih je "dotukla"...
Another swig,
One last gulp,
One more tablet to pop,
Anything to get me to start
working on what I’ve been putting off

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Fanzini

Post by Ašow » 25 Sep 2010, 00:50

Niti jedan više ne postoji, ovaj mi je dospio u ruke sad relativno nedavno.
Last edited by Ašow on 03 Nov 2011, 04:16, edited 1 time in total.
--------
Last.fm

User avatar
Studeni
Posts: 1498
Joined: 23 Oct 2007, 12:35
Location: Bottle Island

Re: Fanzini

Post by Studeni » 25 Sep 2010, 14:24

da, to je Marko Strpić radio...bio je aktivan oko skvotiranja 90ih u Zg....bio dosta zanimljiv zine, onako pola muzičkog sadržaja, a pola političkog i diskusije između različitih ljudi....uglavnom, zanimljivo štivo bilo i relativno često je izlazio, mislim da je uspijevao izbaciti i do 4 broja godišnje što je tada bilo respektabilno....
Another swig,
One last gulp,
One more tablet to pop,
Anything to get me to start
working on what I’ve been putting off

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Fanzini

Post by Ašow » 25 Sep 2010, 15:14

Nie bio loš zine što jest jest.
Ja sad radim na svom. Da vidim hoce li to uspjeti uopce i da li moze uspjeti.
--------
Last.fm

Post Reply