Zagor - Duh sa Sjekirom

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by dr_gonzo » 30 May 2010, 21:07

Image

Pravo ime: Patrick Wilding
Izdavač: Sergio Bonelli Editore
Tvorac lika: Sergio Bonelli
Crtač i grafički tvorac lika: Gallieno Ferri
Premijera: lipanj 1961.

Omiljeno oružje: kamena sjekira i revolver
Vječiti pratilac i najbolji prijatelj: Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales ili kraće Chico
Prijatelji: Tonka, Digging Bill, Kapetan Fishleg, Ikarovo Pero...
Neprijatelji: Profesor Hellingen, Kandrax, barun Rakosi, Mortimer...



O LIKU:
"- Zagor je talijanski pustolovni / western strip.

Zagor je bijelac koji živi u izmišljenoj šumi Darkwood. Njegova koliba nalazi se duboko u unutrašnjosti, okružena je močvarom i mali broj ljudi zna put do nje. Vrijeme radnje ovog stripa nije precizno određeno, već je otprilike između 1820-ih i 1840-ih. Zagora indijanci smatraju besmrtnim Manituovim poslanikom te ga zovu Duh sa sjekirom. Zagorov glavni cilj je održavanje mira između bijelaca i indijanaca. U Darkwoodu žive brojna indijanska plemena, a nalaze se i vojne utvrde, manji gradovi s bijelcima, traperska naselja i velika neistražena područja. Glavni smjer ovog stripa je neprestana pustolovina i akcija, međutim ima utjecaje i brojnih drugih žanrova.

Image

Zagorovo pravo ime je Patrick Wilding. Kao dječaku roditelje su mu ubili Indijanci, a život mu spašava lutalica Wandering Fitzy. Djetinjstvo provodi odrastajući u prirodi s Fitzyjem koji ga između ostalog uči i kako rukovati sjekirom. Kao mladić Zagor pronalazi pleme koje mu je ubilo roditelje i njihovog vođu Salomona Kinskog. Nakon krvoprolića, prilikom kojeg je Zagor ubio većinu članova iz tog plemena, Zagor ubije i Kinskog. Međutim prije smrti mu Kinsky otkriva motive napada na njegovog oca: Zagorov otac je, kao vojni časnik, izvršio masakr nad ženama i djecom iz jednog indijanskog plemena i zbog toga je nečasno otpušten iz vojske. Nakon toga Zagor se zaklinje da će se do kraja života boriti protiv nepravde.

Nedugo potom Zagor uz pomoć prijatelja, glumačke obitelji Sullivan, osmišljava kostim s likom orla (koji poručuje Indijancima da ga šalje Manitu) te se na skupu indijanskih poglavica spektakularno pojavljuje uz vatromet.

Zagorov najbolji prijatelj, koji i živi s njim, je Meksikanac "Don" Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales ili kraće Chico. To je komični lik i potpuna je suprotnost Zagoru. Nizak je, debeo, izuzetno nespretan i proždrljiv, potkupljiv, hvalisav, ali i simpatičan. Zbog svoje lakomosti za jelom često upada u najrazličitije i najnevjerovatnije situacije i neprilike te ga tada Zagor mora spašavati. Ipak, Chico je i glavni Zagorov oslonac i vjerna desna ruka te ga prati redovito u svim pustolovinama, a nerijetko preuzima i glavnu ulogu. Indijansko ime mu je Mali čovjek s velikim trbuhom.

Image

Postoje još brojni likovi koji se u stripu često pojavljuju: Digging Bill vječno traži nestala i zakopana blaga i time uvlači i Zagora i Chica u neplanirane pustolovine; kitolovac kapetan Fishleg sa svojim brodom Golden Baby i posadom odvodi Zagora u razne krajeve i neistražena područja; Tonka, poglavica plemena Mohawk je Zagorov krvni brat; Bat Batterton, nespretni privatni istražitelj koji se oblači poput Sherlocka Holmesa; traperi "Doc" Lester i Pablo Rochas koji su jedni od najboljih Zagorovih prijatelja; Barun Ikar la Plume poznatiji kao Ikarovo Pero, izumitelj kojem je cilj biti prvi čovjek koji će poletjeti...

Zagor ima i brojne neprijatelje koji se više puta pojavljuju. Među najpopularnijima su Profesor Hellingen, poludjeli ali genijalni izumitelj i znanstvenik koji želi zavladati svijetom; Kandrax, keltski druid i čarobnjak koji ima magične moći; barun Rakosi, 700 godina star vampir koji je došao iz Mađarske; pokvareni drvosječa Timber Bill; Ben Stevens, poznat kao Kralj orlova; Nat Murdo, isprva Zagorov neprijatelj a kasnije saveznik, Mortimer, kriminalac velike inteligencije...


PODACI O AUTORIMA:

Image

Tvorci Zagora su tekstopisac Sergio Bonelli (pod pseudonimom Guido Nolitta) i crtač Gallieno Ferri. Ferri je Zagora nacrtao po svom osobnom izgledu, te je on ujedno i glavni crtač Zagora. Osim njega Zagora su još crtale i crtaju i mnoge druge osobe od kojih su najpoznatiji: Franco Donatelli, Marco Torricelli, Franco Bignotti, Francesco Gamba, Marco Verni, Mauro Laurenti i drugi.
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by john_constantine » 30 May 2010, 21:08

Ma njega uvijek s zadovoljstvom čitam iako su ove nove epizode dosta loše... A tek almanah izdanja ili ona duža izdanja. Ali bez obzira na sve to, redovito ga čitam...
Michel puši karu.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by dr_gonzo » 30 May 2010, 21:11

Evo jedne od najboljih njegovih naslovnica i strip koji sam duuuugo tražio...

Image
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
maddjuro
Posts: 8324
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by maddjuro » 30 May 2010, 21:45

iako sam pročitao 80-ak epizoda zagora nikad mi nije sjeo.
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by Scarface » 30 May 2010, 21:47

Mislin da ja ne moran ništa govorit, zna se koliki san fan Zagora, drago mi je da je ovaj topic tu samo da Ash-u bode oči. :twisted: :twisted:
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by Scarface » 30 May 2010, 21:52

Inače, gonzo, mala ispravka, Zagor je u početku stvoren po fizičkim osobinama Roberta Taylora, tek kasnije Ferri postupno dodaje svoje crte lica, ka šta to u konačnici svaki crtač pomalo radi (Diso, Bernett...).
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 30 May 2010, 22:00

Ghostface wrote:Inače, gonzo, mala ispravka, Zagor je u početku stvoren po fizičkim osobinama Roberta Taylora, tek kasnije Ferri postupno dodaje svoje crte lica, ka šta to u konačnici svaki crtač pomalo radi (Diso, Bernett...).
Znam to, ali sam ovaj tekst izvadio sa wikipedije, jer nije mi se dalo pisati, pošto trenutno pišem nešto novo za blog...a kako sam željno želio staviti ovaj post...da malo čavrljamo o Zagiju.
Baš sam sad u nekom njegovom điru...
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by john_constantine » 30 May 2010, 22:02

dr_gonzo wrote:Evo jedne od najboljih njegovih naslovnica i strip koji sam duuuugo tražio...

Image
o da... čak i imam originalnu verziju izdanu kod nas u A4 formatu. :mrgreen: Jedan od najezovitijih epizoda (završnica s mačem i zlatom)... Sjećam se još uvijek kako ono ide. "Legenda kazuje kako će se pojaviti neopisiva strahota.... Neopisiva strahota. Iz tamnog vrtloga smrti, vratili su se mornari koje je pobio kapetan Holbuk. Tihi jezivi čuvari prokletog blaga. :rock: :rock: :rock:

A i dobra ona epizoda gdje se opet pojavljuju "mrtvi" mornari u onom specijalnom izdanju gdje je brod s mornarima završio u bezdanu.
Last edited by john_constantine on 31 May 2010, 19:19, edited 1 time in total.
Michel puši karu.

User avatar
maddjuro
Posts: 8324
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by maddjuro » 31 May 2010, 00:06

zagor- the ghost with a dildo
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by dr_gonzo » 06 Jun 2010, 18:59

Evo jednog od najboljih crteža ikad:

Image
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by HorrorHR » 06 Jun 2010, 20:19

dr_gonzo wrote:Evo jednog od najboljih crteža ikad:

Image


uuu ovog se od negdje sjećam, jel bilo možda u onom Zagor albumu ili tako nešto?

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 06 Jun 2010, 20:43

Jeste, a i ovaj je crtež također iz tog albuma:

Image
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by HorrorHR » 06 Jun 2010, 21:00

e da, sto godina nisam ovo vidio :-) kada je bio uopće taj album? znam da sam mulac bio, valjda u doba kada je i Tarzan album sa sličicama izlazio :)

User avatar
sikeone
Posts: 1180
Joined: 08 Feb 2007, 21:04
Location: Neverland

Re: Zagor - Duh sa Sjekirom

Post by sikeone » 06 Jun 2010, 21:19

izvrsni crteži, dugo ih nisam vidio
J...š film u kojem nema tuče

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 06 Jun 2010, 22:59

HorrorHR wrote:e da, sto godina nisam ovo vidio :-) kada je bio uopće taj album? znam da sam mulac bio, valjda u doba kada je i Tarzan album sa sličicama izlazio :)
Ah, Tarzan je izlazio mnogo ranije, ja mislim čak 4 ili 5 godina prije Zagora. A baš taj album o Zagoru mi je bio najuspješniji album sa slikicama koji sam uspio skoro cijeli zalijepiti (falilo mi je samo 25 komada).

Ondašnji albumi su bili legendarni, a kad pogledam ove današnje koji su sranje i jedino su nogometni po kvaliteti otišli gore...
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

Post Reply