Velikani horror književnosti

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Velikani horror književnosti

Post by Deimos » 19 Apr 2008, 00:48

Pa evo da nabrojimo neke od najvećih, po mom skromnom mišljenju :

Edgar Allan Poe

- rođen davne 1809., smatra se začetnikom kako horrora tako i krimi romana. Neka od najvažnijih djela su : The Murders in the Rue Morgue, The Pit and the Pendulum, The Black Cat, The Fall of the House of Usher i još neka druga uz par pjesama od kojih je sigurno najupečatljivija The Raven. Poe je postao uzor gotovo svim modernim horror piscima; od Lovecraft sve do Barkera. Osim kaj je pisao o horroru tako mu je nekako i život skončao. Naime, nađen je na ulici u deliriju i par dana kasnije umro pod sumnjivim okolnostima sa samo 40 godina.



Howard Phillips Lovecraft

- rođen 1890., umro 47 godina kasnije. Do pojave Lovecrafta i njegovog pisanja, većina horror priča je koristila krv i duhove kao sredstvo zastrašivanja. Lovecraft je uveo sluz, svemirska čudovišta, a čovjeka stavio u sasvim inferiornu poziciju. Najpoznatiiji po Cthulhu mythos-ima u kojima je stvorio cijeli svijet pun raznih bogova, čudovišta i ljudi koji su tu samo kao promatrači. Koliko god bio maštovit pisac, dijalozi (u pričama) i odnos prema drugim rasama mu nisu bili na nivou (dijalozi u pričama su slabi, dok sve rase osim anglo-saksonske smatra inferiornijima). Od njegovih priča treba pročitati SVE, jer čak i one "najslabije" imaju neku čar i veliku dozu maštovitosti.



Richard Matheson

- poslje Lovecrafta horror žanr je stagnirao, došao je 2. svjetski rat, pa zatim hladni rat, te se većina Weird stories-a okrenula SF sa temom apokalipse i/ili ogromne prijetnje Zemlji. Onda je nastupio Matheson, koji se može nazvati tatom Twilight zone-a. Tko god je čitao njegove priče, ne će vjerovati kolko je čovjek bio ispred svog vremena; prije sex revolucije uveo je sex u horror, te napisao neke od najupečatljivijih priča u horror žanru. Najpoznatija je sigurno Nightmare at 20,000 feet, koje se svi sjećamo iz Zone sumraka (gremlin na krilu aviona), te novela I am Legend, koja je sada preinačena u hit film, čak četvrti po redu. Nažalost, većina ljudi ga poznaje kao pisca priča za Zonu sumraka, i makar je većina njegovih priča pretočena u tu seriju, ipak ima još bisera koji se moraju pročitati



Stephen King

- za mene njegovo prezime sve govori - kralj, kralj horrora. Rođem 1947., i dalje živ i piše. Preko 40 romana i 200 kratkih priča, najeksponiraniji horror pisac ikada. U rodnoj americi je ikona, popularan kao neki glumci, pjevači... Kaj pročitati od njega? - po meni sve, pregršt odličnih priča od klasičnih duhova, preko čudovišta do onih "normalnijih" - serijskih ubojica. Većina je čula za njega, kako u literaturi tako i u filmovima, oni koji nisu : Carrie, Salem's Lot, The Shining, The Dead Zone, Bag of Bones, The Stand, Desperation, Firestrater, Christine, The Dark Half. King je jednostavno genije, a neke od čestih temu su mu : svakodnevna situacija koji prelazi u nadnaravnu, djeca u opasnosti, strojevi koji ubijaju, druge dimenzije (Lovecraftov utjecaj) itd...
Uglavnom, King je horror danas u književnosti



Clive Barker

- rođen 1952., čovjek za kojeg je sam King rekao da je budućnost horrora. Nažalost, nije ispunio očekivanja. Barker u horroru je Barker na početku, kasnije je krenuo u dark fantasy vode, a horror gotovo potpuno zanemario. Inače, jedini moderni horror pisac koji se probio kratkim pričama. Ono kaj je Matheson napravio krajem 50-ih, Barkeru je uspjelo 80-ih : protresti horror literaturu. U njegovim Books of blood krv, meso i sex su dobili sasvim novu dimenziju. Nažalost, nakon toga, njegov horror opus je bivao sve slabiji, jedina svjetla točka odličan kultni horror Hellraiser.

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 19 Apr 2008, 01:50

od navedenih čitao poea i lovecrafta. oba su mi super. baš si razmišljam što da prvo od kinga pročitam, a i barker bi trebao doći na red jednog dana..

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 19 Apr 2008, 02:13

od kinga najbolje od početka, znači od Carrie do Duma key, a Barker - Books of blood

User avatar
Aryx
Posts: 7612
Joined: 12 Oct 2006, 20:46
Location: Zagreb

Post by Aryx » 19 Apr 2008, 02:16

od Kinga mi je najbolja knjiga The Stand :prayer: :prayer:
There is nothing on earth half so terrifying as a truly just man.

[url=http://www.youtube.com/watch?v=staa4QvuFRI&feature=related]ASOIAF[/url]

User avatar
Freddy
Posts: 1929
Joined: 12 Feb 2007, 01:38
Location: zagreb

Post by Freddy » 19 Apr 2008, 14:07

Wendigo wrote:od navedenih čitao poea i lovecrafta. oba su mi super. baš si razmišljam što da prvo od kinga pročitam, a i barker bi trebao doći na red jednog dana..
počni rađe sa Firestrater
You can kill a rapper, but not his music.
You can kill an actor but not his work.
You can kill a poet but not his poetry.
You can kill a Tupac but he'll live in our hearts forever.
Rest In Peace, PAC, Thug love 4 you...

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Re: Velikani horror književnosti

Post by A$H » 19 Apr 2008, 14:17

pa medu njih bi stavio i jos neke tipa Anne Rice, Dean Koontz, Jack Ketchum..
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Re: Velikani horror književnosti

Post by Deimos » 20 Apr 2008, 13:19

A$H wrote:pa medu njih bi stavio i jos neke tipa Anne Rice, Dean Koontz, Jack Ketchum..
anne rice je odustala od horrora i posvetila se Isusu (pitam se dal je i njezin sin to učinio :wink: ), dean koontza je jedna osoba odlično opisala : king za kućanice. dosta razvodnjene knjige koje obavezno završavaju happy endom. na ideje s druge strane nemam primjedbe

User avatar
Knatchbull
Posts: 1891
Joined: 08 Jan 2008, 02:24
Location: In The Shadow Of Our Pale Companion

Re: Velikani horror književnosti

Post by Knatchbull » 20 Apr 2008, 14:07

Deimos wrote:dean koontza je jedna osoba odlično opisala : king za kućanice. dosta razvodnjene knjige koje obavezno završavaju happy endom. na ideje s druge strane nemam primjedbe
ima nešto u tome. Ponoć mi je prva i najdraža koju sam pročitao. Ostale mi nisu baš nešto
[i]Men never do evil so completely and cheerfully as when they do it from a religious conviction.[/i]

FilmTV
Posts: 1807
Joined: 04 Oct 2006, 18:50
Location: Bergen

Re: Velikani horror književnosti

Post by FilmTV » 20 Apr 2008, 14:14

Deimos wrote:dean koontza je jedna osoba odlično opisala : king za kućanice.
Iako ima odličnih knjiga mislim da se općenito i King i Koontz drže na pjedestalu potpuno nezasluženo. U globalu, njihova izdavačka aktivnost je prije masovna proizvodnja za raju koja ide na plažu ili mora ubiti vrijeme na dugom letu avionom nego horror književnost koja bi nas trebala prestrašiti ili natjerati na razmišljanje.

Meni je Koontz kvalitetan za svoj žanr, ima materijala u kojemu je itekako bolji od Kinga a ono što sam do sada pročitao definitvno nije razvodnjeno. King je pak legenda, čovjek ima stvarno dobrih djela iako se to ne može reći za sve što izda, smatram da toga ipak ima previše i sve se svodi na želju za lovom. Naravno, svatko od nas bi volio biti na njegovom mjestu :)

User avatar
just me
Posts: 286
Joined: 21 Aug 2007, 17:53
Location: Terra Magica

Re: Velikani horror književnosti

Post by just me » 20 Apr 2008, 16:09

Deimos wrote:Pa evo da nabrojimo neke od najvećih, po mom skromnom mišljenju :

(ide popis)
Eh, muški šovinizam! :lol: A Mary Shelley? Njezin Frankenstein započeo cijelu granu hororra (znanstvenik koji nehotice stvara čudovište...)
I have no name, because the cats do not need names to tell each other apart.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 20 Apr 2008, 16:28

A jel tko čitao Jacka Ketchuma? ( http://www.jackketchum.net/ ) U zadnje vrijeme mu se dosta knjiga realizira u filmove.

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Re: Velikani horror književnosti

Post by Deimos » 20 Apr 2008, 17:23

just me wrote:
Deimos wrote:Pa evo da nabrojimo neke od najvećih, po mom skromnom mišljenju :

(ide popis)
Eh, muški šovinizam! :lol: A Mary Shelley? Njezin Frankenstein započeo cijelu granu hororra (znanstvenik koji nehotice stvara čudovište...)
mislim da je frankestein započeo SF

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 20 Apr 2008, 20:49

HorrorHR wrote:A jel tko čitao Jacka Ketchuma? ( http://www.jackketchum.net/ ) U zadnje vrijeme mu se dosta knjiga realizira u filmove.
zato sam ga i spomenuo gore...a bit ce i jos njegovih adaptacija...King je vec postao mlak i dosadan/monoton polako..pa se bacem na ove manje poznate pisce(kod nas)..
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 20 Apr 2008, 21:36

mislim da nakon cella nema ko kaj reč da je dosadan i monoton. monotono je jedino to kaj ga cijelo vrijeme kopiraju, a većina ljudi prvo vidi neki film kaj uzima njegove fore pa pročita knjigu i veli - ah, već viđeno :roll:

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 20 Apr 2008, 21:40

Deimos wrote:mislim da nakon cella nema ko kaj reč da je dosadan i monoton. monotono je jedino to kaj ga cijelo vrijeme kopiraju, a većina ljudi prvo vidi neki film kaj uzima njegove fore pa pročita knjigu i veli - ah, već viđeno :roll:
a da, zadnja knjiga ne znaci puno, ako ih je 10 prije dosadno i na istu foru,govorim opcenito,a ne misleci na specificnu knjigu tipa The Cell koju nisam ni spomenuo,a on kao ne kopira nikog.. :roll:
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

Post Reply