Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.
User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by DrugsBunny » 13 Feb 2010, 15:32

Naslov topica sve govori, ali pojašnjenje slijedi:
Na što gledate kada ocijenjujete neki film?
Obazirete li se više na ideju, realiziciju te ideje ili pak na glumu, soundtrack možda? Efekte?
Ili na sve to gledate jednako?
I da, također možete dati pojašnjenje uz svaku ocijenu (od 1 do 10 ili od 1 do 5) da vidimo razlikuju li nam se kriteriji.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by Boby » 13 Feb 2010, 16:23

Atmosfera je ono kaj mi može prošvercati filmove koji inače baš i ne valjaju.
Pod atmosferom mislim na kontrast boja, kuteve snimanja, scenografiju, koreografiju, glazbu i još par tehničkih sitnica; a uz sve to se ponekad mogu ubrojiti čak i glumački manirizmi.

Od ostalog, gluma i scenarij su mi negdje podjednako bitni s blagom prednosti prema glumi jer odličan glumac može spasiti loš scenarij ali teško da će se dogoditi obrnuto.

Ukoliko sve navedeno bude na na visokom nivou filmu sam spreman dati ocjenu tipa 8 ili 9. Najviše ocjena je za filmova koje iz nekih subjektivnih razloga smatram superiornijima; obično se radi o sitnicama utkanima u film; koje ne vidim pri prvom gledanju ali sam ih i dalje na neki način svijestan i koje me tjeraju da se vraćam natrag.

Uglavnom, još mi se nikada nije dogodilo da bih dao najveću ocjenu filmu nakon prvog gledanja.

Metalcamp
Posts: 530
Joined: 01 Dec 2009, 08:37

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by Metalcamp » 13 Feb 2010, 18:09

Boby wrote:Atmosfera je ono kaj mi može prošvercati filmove koji inače baš i ne valjaju.
Pod atmosferom mislim na kontrast boja, kuteve snimanja, scenografiju, koreografiju, glazbu i još par tehničkih sitnica; a uz sve to se ponekad mogu ubrojiti čak i glumački manirizmi.

Od ostalog, gluma i scenarij su mi negdje podjednako bitni s blagom prednosti prema glumi jer odličan glumac može spasiti loš scenarij ali teško da će se dogoditi obrnuto.

Ukoliko sve navedeno bude na na visokom nivou filmu sam spreman dati ocjenu tipa 8 ili 9. Najviše ocjena je za filmova koje iz nekih subjektivnih razloga smatram superiornijima; obično se radi o sitnicama utkanima u film; koje ne vidim pri prvom gledanju ali sam ih i dalje na neki način svijestan i koje me tjeraju da se vraćam natrag.

Uglavnom, još mi se nikada nije dogodilo da bih dao najveću ocjenu filmu nakon prvog gledanja.
Kao da sam ja pisao, a pogotovo se sa prvim dijelom slazem, cim sam procitao, odmah sam pomislio na Argentove filmove.
"Good night boils and ghouls."

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by filmofil » 14 Feb 2010, 14:37

hmmm, ja imam jedan poseban način ocjenjivanja filmova...ako film izazove bilo kakvu emociju ili suosjećanje kod mene onda mu je ocjena automatski jako visoka jer to znači da me neki način dotaknuo, a zbog toga i gledam filmove

ocjenjujem pogledane filmove redovito na imdbu i jako rijetko neki dobi 10...evo, baš iz 2009. su 10 dobili samo star trek i inglorious basterds

i da, naravno, najbitniji segment filma je tijek radnje...užasno mrzim prazan hod i trošenje minuta bez svrhe...kad se tijekom filma zateknem da razmišljam o nečem desetom to odmah pokazuje kolko film valja :mrgreen: a zna mi se desit da buljim u film po 10-15min i onda se odjednom uključim u stvarnost i ne sjećam se ničeg iz tih 10-15min makar sam cijelo vrijeme pozorno gledao
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by Asfodel » 14 Feb 2010, 15:34

Bitno mi je sve kod ocjenjivanja. I nema pravila koji će element kada prevladati i kada ćeš i prevariti sam sebe. Sve, a opet priča na prvom mjestu.

Glumu najčešće degradiram, ne iz osobne potrebe, nego zato što mi ide na živce kad to ljudi stalno forsiraju kao naj naj element ili još gore, kad film dobije veću ocjenu zato što je glavnu ulogu tumačio Pacino ili ne znam koje ime.
Butterfly Effect je odličan film, iako je glavni glumac "maneken" Ashton Kutcher, jer priča nosi film i glumce jedva da zamjećujemo... a Monster's Ball je predosadan film, iako ima jebačke glumce koji su obavili dobar posao i zapravo nose taj film, jer je priča prejednostavna i sve se bazira na njima. Ovo je bilo samo malo slikovitosti :mrgreen:
filmophil wrote:ako film izazove bilo kakvu emociju ili suosjećanje kod mene onda mu je ocjena automatski jako visoka jer to znači da me neki način dotaknuo, a zbog toga i gledam filmove
:D Ovo se tiče i mene i odgovor je na pitanje zašto volim neki žanr filma. Neki žanrovi jednostavno dotaknu čovjeka i promjene mu stanje svijesti. Mogu to svi filmovi, ali ovi to rade u većini slučajeva.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by Boby » 14 Feb 2010, 16:05

Asfodel wrote:Glumu najčešće degradiram, ne iz osobne potrebe, nego zato što mi ide na živce kad to ljudi stalno forsiraju kao naj naj element ili još gore, kad film dobije veću ocjenu zato što je glavnu ulogu tumačio Pacino ili ne znam koje ime.
Donekle se slažem s obzirom da si spomenula "najčešće" ali vjerujem da ćeš se složiti da bi "Miris žene" bio daleko slabiji da je Pacionvu ulogu preuzeo netko tko ne bi bio toliko učinkovit dok bi izgovarao taj, uglavnom, klišejiziran scenarij. Da se razumijemo, teško da ovdje ima nekog tko Pacina smatra precjenjenijim od mene.

A ako recimo pogledamo filmove poput "My Left Foot" vidjet ćemo da se radi o slučaju u kojem je scenarij ekstremno pojednostavljen te gotovo da i nema dijaloga ili dramatike u radnji te većina stvari onda ovisi uglavnom o glumčevoj sposobnosti da bude uvjerljiv, prirordan a istovremeno zanimljiv dok kroz čitav film portretira paraliziranog mutavca.

Metalcamp
Posts: 530
Joined: 01 Dec 2009, 08:37

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by Metalcamp » 14 Feb 2010, 16:10

Boby wrote:
Asfodel wrote:Glumu najčešće degradiram, ne iz osobne potrebe, nego zato što mi ide na živce kad to ljudi stalno forsiraju kao naj naj element ili još gore, kad film dobije veću ocjenu zato što je glavnu ulogu tumačio Pacino ili ne znam koje ime.
Donekle se slažem s obzirom da si spomenula "najčešće" ali vjerujem da ćeš se složiti da bi "Miris žene" bio daleko slabiji da je Pacionvu ulogu preuzeo netko tko ne bi bio toliko učinkovit dok bi izgovarao taj, uglavnom, klišejiziran scenarij. Da se razumijemo, teško da ovdje ima nekog tko Pacina smatra precjenjenijim od mene.

A ako recimo pogledamo filmove poput "My Left Foot" vidjet ćemo da se radi o slučaju u kojem je scenarij ekstremno pojednostavljen te gotovo da i nema dijaloga ili dramatike u radnji te većina stvari onda ovisi uglavnom o glumčevoj sposobnosti da bude uvjerljiv, prirordan a istovremeno zanimljiv dok kroz čitav film portretira paraliziranog mutavca.
Ja sam uvjeren da su namjerno dali Oscara Pacinu te godine, u 70-e su mu najbolje sto se tice glume, u 80-ima totalna kriza, i nastupio u mirisu zene gdje su po mom misljenju namjerno mu dali Oscara...
"Good night boils and ghouls."

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by Wendigo » 14 Feb 2010, 16:47

Boby wrote:Atmosfera je ono kaj mi može prošvercati filmove koji inače baš i ne valjaju.
Pod atmosferom mislim na kontrast boja, kuteve snimanja, scenografiju, koreografiju, glazbu i još par tehničkih sitnica; a uz sve to se ponekad mogu ubrojiti čak i glumački manirizmi.

Od ostalog, gluma i scenarij su mi negdje podjednako bitni s blagom prednosti prema glumi jer odličan glumac može spasiti loš scenarij ali teško da će se dogoditi obrnuto.

Ukoliko sve navedeno bude na na visokom nivou filmu sam spreman dati ocjenu tipa 8 ili 9. Najviše ocjena je za filmova koje iz nekih subjektivnih razloga smatram superiornijima; obično se radi o sitnicama utkanima u film; koje ne vidim pri prvom gledanju ali sam ih i dalje na neki način svijestan i koje me tjeraju da se vraćam natrag.

Uglavnom, još mi se nikada nije dogodilo da bih dao najveću ocjenu filmu nakon prvog gledanja.
potpis, meni su svakava "sranja" super baš zbog toga.

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by DrugsBunny » 14 Feb 2010, 16:50

Asfodel wrote: Glumu najčešće degradiram, ne iz osobne potrebe, nego zato što mi ide na živce kad to ljudi stalno forsiraju kao naj naj element ili još gore, kad film dobije veću ocjenu zato što je glavnu ulogu tumačio Pacino ili ne znam koje ime.
Slažem se sa ovim, lijepo rečeno. I meni često gluma pada u drugi plan, a u prvom planu su tu ideja i realizacija te ideje i atmosfera koju film prikazuje. Također ne gledam puno na budget nekog filma, a primijetio sam da je nekim ljudima to isto bitno prilikom ocijenjivanja.
Asfodel wrote:
filmophil wrote:ako film izazove bilo kakvu emociju ili suosjećanje kod mene onda mu je ocjena automatski jako visoka jer to znači da me neki način dotaknuo, a zbog toga i gledam filmove
:D Ovo se tiče i mene i odgovor je na pitanje zašto volim neki žanr filma. Neki žanrovi jednostavno dotaknu čovjeka i promjene mu stanje svijesti. Mogu to svi filmovi, ali ovi to rade u većini slučajeva.
Veliki potpis na sve ovo.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by Asfodel » 14 Feb 2010, 16:58

Boby wrote:
Asfodel wrote:Glumu najčešće degradiram, ne iz osobne potrebe, nego zato što mi ide na živce kad to ljudi stalno forsiraju kao naj naj element ili još gore, kad film dobije veću ocjenu zato što je glavnu ulogu tumačio Pacino ili ne znam koje ime.
Donekle se slažem s obzirom da si spomenula "najčešće" ali vjerujem da ćeš se složiti da bi "Miris žene" bio daleko slabiji da je Pacionvu ulogu preuzeo netko tko ne bi bio toliko učinkovit dok bi izgovarao taj, uglavnom, klišejiziran scenarij. .
Ma i pretjerano sam se izrazila, ono što želim reći je: meni gluma ne može spasiti loš film. Ne bih to ni isticala da ne vidim primjere gdje ljudi misle da može, i to je ok i njihovo mišljenje. Ne kažem da je moje točno, to su ukusi, koji ne mogu biti točni i netočni.
Može učiniti mnogo dobra, naravno.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
chatterer
Posts: 565
Joined: 13 Jun 2009, 20:33

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by chatterer » 14 Feb 2010, 19:58

Teško mogu objasniti način na koji ocjenjujem filmove, prije sam se gnjavio i mučio s tim gluma, radnja, atmosfera a sada nakon i tijekom gledanja znam otprilike koliko ću dati nekom filmu, zatim usporedim taj film sa par sličnih, vidim koliko sam tim filmovima dao pa odredim ocjenu ovom.

GreenHornet
Posts: 4849
Joined: 30 Oct 2007, 01:03
Location: Dubrovnik

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by GreenHornet » 14 Feb 2010, 23:54

chatterer wrote:Teško mogu objasniti način na koji ocjenjujem filmove, prije sam se gnjavio i mučio s tim gluma, radnja, atmosfera a sada nakon i tijekom gledanja znam otprilike koliko ću dati nekom filmu, zatim usporedim taj film sa par sličnih, vidim koliko sam tim filmovima dao pa odredim ocjenu ovom.
potpis.
Zaljubljen sam u Fräulein Unbekann!!!!!

User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by boyko » 14 Feb 2010, 23:56

chatterer wrote:Teško mogu objasniti način na koji ocjenjujem filmove, prije sam se gnjavio i mučio s tim gluma, radnja, atmosfera a sada nakon i tijekom gledanja znam otprilike koliko ću dati nekom filmu, zatim usporedim taj film sa par sličnih, vidim koliko sam tim filmovima dao pa odredim ocjenu ovom.
tak nekak i ja...
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by Wendigo » 15 Feb 2010, 18:45

slično je i kod mene, prije sam znao glumatati i tražiti dlaku u jajetu.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by dr_gonzo » 18 Mar 2010, 01:19

Da je film dobar i kod ocijenjivanja sve igra i sve se uzima u obzir. Naravno svaki žanr je drugačiji, tako je i važnost redosljeda bitnosti....

Ali kad bi išao nekim redom:

- radnja, gluma, ugođaj, kamera, mjuza...pa recimo i scenarij, ali i svaki film ima svoju posebnu čar...
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

Post Reply