Dekada - junaci

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.
Post Reply
User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Dekada - junaci

Post by Boby » 31 Jan 2010, 20:24

Prije nekih desetak dana otvorio sam topic o antijunacima koji su po vama obilježili desetljeće iza nas. Sada je došao red na junake koji su obogaćivali pa čak i spašavali filmove čijih su bili protagonisti. Pri odabiru u obzir se uzima i glumačak izvedba ali i scenaristička zamisao o liku kao entitetu.

I još jedna napomena. Neki od navedenih će se činiti više antijunacima jer ne čine Bog zna kakva junačka djela. Moja osnovna vodilja bila je da se navedu likovi čiji postupci nisu bili dirigirani isključivo iz zlih pobuda što se pak za villaine u mom popisu ne bi moglo reći.


10. IVY WALKER (Bryce Dallas Howard) iz "The Village"

Iako se ne radi o osobito zapaženoj ulozi od strane kritike i unatoč tome što je riječ o debitantskom nastupu, Howardica je za mene uspjela utjeloviti djevojku čija je unutarnja snaga nadilazila snagu bilo kojeg muškog suseljanina u filmu. I u niti jednom trenutku u to nisam posumnjao. Meni je ta uloga bila inspirativna kada sam ju po prvi puta pogledao prije nekih 5 godina a samome Shyamalanu je dotična glumica postala muzom.

Image



9. CHRISTINA PECK (Naomi Watts) iz "21 Gram"

Osobno smatram kako je Naomi Watts najtalentiranija holivudska glumica u svojoj generaciji. Žena je prekrasna ne jedan neopisivo prirodan način a ovo je zasigurno njezina, do sada, najbolja uloga. Tuga, radost, bijes, strah, nije bitno; Naomi je uvjerljiva i hipnotizirajuća u svakom od svojih izdanja što, nadam se, može djelom posvjedočiti i ova slika.

Image



8. WALTER KOVACS/RORSCHACH (Jackie Earle Haley) iz "Watchmen"

Iako je ovaj glumac ostvario vrlo zapažljivu ulogu u impresivnoj drami "Little Children", moj glas i dalje ide ulozi Rorschacha. Prije nego li je sam film izišao na tržište, grafička novela mi je bila nepoznanica. Pogledaviši Haleyvog gnjevnog i do srži pravednički nastrojenog sociopata, nije mi dugo trebalo da sa bacim na čitanje i upoznavanje ovog intrigantnog junaka.

Image



7. ROGER SWANSON (Campbell Scott) iz "Roger Doger"]

Riječ je o filmu i glumcu koji su po mojem skromnom mišljenju uvelike podcijenjeni. Scott utjelovljuje ciničnog ženskara koji jednog, ne osobito sunčanog, dana odvodi svojeg friško u pubertet zašlog nećaka u noćni izlazak s misijom da ga poduči kako osvojiti žensko srce; pa makar ta žena, odnosno žene, bile i mnogo starije i neprimjerene. Scott u svim tim trenucima djeluje mudar, uvijek korak ispred svih drugih ali u scenama kada se vraća u svoj prazan stan dokučujemo koliko je ova uloga slojevita.

Image



6. OSBOURNE COX (John Malkovich) iz "Burn After Reading"

Dok nije riječ o ulozi koja uspjeva u potpunosti prisvojiti samo za sebe čitavi film, i dalje je riječ o izvedbi koja me je uspjela do suza nasmijati. Uvodna scena, u kojoj se Malkovich suočava s predrasudama zasnivanima na laži a onda uzvrača sa sličnima zasnivanima na religiji, predstavlja mi sam vrh najkomičnijh filmskih trenutaka. Njegov lik pametniji je od svih ostalih aktera ali upravo zbog gluposti sviju ostalih djeluje inferioran, toga je svijestan i to ga frustrira a Malkovich to više nego dobro na svoj prepoznatljiv način predočava.

Image



5. CHARLIE KAUFMAN (Nicholas Cage) iz "Adaptation"

Objasniti što je Cage ovom ulogom utjelovio izazov je sam po sebi. Dakle, Cage glumi scenarista koji je autor scenarija ovog filma i koji upravo kroz čitavi film pokušava napisati dotični scenarij zasnivan na adaptaciji neke knjige da bi se negdje u sredini filma našao oči u oči sa stvarnim likovim iz dotične knjige koji su i dalje fiktivni za naš svijet. Ali nije kompleksnost priče ono što čini ovu izvedbu vrijednom nominacije već vjerni portert Kaufmanovih unutarnjih demona; njegova nesigurnost, bojazan, strah, zavist, ograničenost trebali bi ga učinit odbojnim (kakvim on i sam sebe u određenom trenutku naziva) ali Cage je utjelovio jendog od meni najsimpatičnijih dramskih junaka te uvelike olakšao gledanje inače složenog filma.

Image



4. PAUL RIVERS (Sean Penn) iz "21 Gram"

Po drugi puta se je na ovoj listi našla uloga iz "21 grama". Ukoliko se uzme da je i Benicio Del Toro bio nominiran za svoju sporednu ulogu u ovome filmu, moglo bi se uredno reći kako je ovaj film jedan od najboljih nakon dugo godina kada je sama glumačka postava u pitanju. Iako je Penn osvojio Oskara te godine za "Mystic River" a kasnije i za "Milk", ovu suptilnu i potresnu ulogu smatram njegvom najboljom. Ovdje se on ne dere niti divlja već je većinu vremena miran i polumrtav te je kao takav na mene ostavio najjači dojam do sada.

Image



3. REINALDO ARENAS (Javier Bardem) iz "Before Night Falls"

Bardem utjelovljuje kubanskog liberalnog spisatelja homoseksualca koji zbog svojih svjetonazora potpada pod teror komunizma a sva njegova agonija od prljavih tamnica do derutnih stanova New Yorka čini se autentičnom sve do trenutaka kada ga zadešava njegova konačna tragedija. A činjenica kako je te godine Russell Crowe oteo Bardemu Oskara za svoju drvenu interpretaciju ostaje mi jednom od najvećih Oskarovskih enigmi.

Image



2. AILEEN (Charlize Theron) iz "Monster"

Za razliku od svih prethodno navedenih uloga, mislim da niti jedna lista ovakvoga tipa ne može proći a da se na njoj ne pojavi ova uloga. Izvedba je to koja je čitavi film bacila u kompletno drugi plan a Theronicu lansirala u kremu glumačkog društva. Ispod silne šminke skriva se karakter koji je dosadašnjim Theroninim ulogama oprečan približno toliko koliko je i sam izgled u ovom filmu oprečan njezinom stvarnom.

Image



1. DANIEL PLAINVIEW (Daniel Day Lewis) iz "There Will Be Blood"

Jedna jedina stvar koju ovaj glumac djeli s ovim likom jest ime i nikaj drugog. Onima koji ne vjeruju mogu pogledati ovaj film a onda nakon toga bilo koji intervju s Day Lewisom. To su dvije različite osobe i to ne mislim različite u smislu kada netko besprijekorno oponaša nekog drugog već doslovno kada ideš u trgovinu i pričaš s trgovcem a onda sretneš frenda i znadeš da su to dvije različite osobe.
Mnogi se bili dovoljno hrabri, da ne kažem drski, i izjavili kako je ovo vrlo vjerojatno najbolja izvedba ikada viđena na filmu. Da i nije tako, vjerujem da je najbliža tome. Meni osobno ovo je uloga koja debelo odskače od prethodnih devet i spada u neku drugu kategoriju u kojoj se poimanje glume i razuma počinje ispreplitati i gubiti. Možda sam još pod dojmom ali prošle su dvije godine od kada sam prvi puta pogledal ovaj film.

Image

Metalcamp
Posts: 530
Joined: 01 Dec 2009, 08:37

Re: Dekada - junaci

Post by Metalcamp » 01 Feb 2010, 01:25

1., 3., 8., yea right, precijenjeno, precijenjeno, za mene...
"Good night boils and ghouls."

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Dekada - junaci

Post by filmofil » 01 Feb 2010, 01:47

slažem se samo za rorschacha, ovo ostalo pršti od subjektivizma :mrgreen:

nemam sad vremena raditi listu, ali moram spomenuti shosannu iz ing basterdsa i sun-wooa iz bittersweet life koji mi je personal favourite :oops:
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Dekada - junaci

Post by Asfodel » 01 Feb 2010, 16:18

Čudna lista (boby) :lol:

Al ja bih krepala dok pregledam kronološki popis filmova ili kako već, pa se prisjetim, pa odlučim...svaka čast kak vam se da.
Tak da od lijenost mogu samo reć čija mi se lista više sviđa i to je to :mrgreen:
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Dekada - junaci

Post by Boby » 01 Feb 2010, 20:21

Ma je si radim retrospektivu i zadnjih par mjeseci sam se koncentrirao na gledanje svih meni omiljenih filmova od 2000. do 2009.

Što se tiče kak nam se dade, pa eto, ja jedini gubim vrijeme na ovo :lol:
Doduše, Cons i Ghost su dali svoj doprinos u prethodnom topicu o antijunacima.

Ovime bih napomenuo i da je čist OK za ovaj topic da netko samo nabaci par likova koji su mu se dojmili; slike i objašnjenja uistinu nisu potrebni.

A kaj se tiče moje liste, da, jako je čudna i trudio sam se da bude subjektivna iako se tako, unatoč komentarima, ne doima s obzirom da je pola njih (Watts, Bardem, Theron, Day Lewis, Cage) ili bilo nominirano ili osvojilo najprestižnije nagrade.

Ipak, još uvijek se nečkam oko ovog izbora za razliku od prethodne liste s obzirom da mi je uvijek lakše procijeniti koja mi se gamad najviše dojmila.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Dekada - junaci

Post by john_constantine » 01 Feb 2010, 20:25

he, meni se baš dopada lista. Baš me podsjeti na brojne likove koji su zanimljivi po sami sebi, a neke filmove kao monster tek treba pogledati. I sam ću naravno napraviti svoju listu kada nađem vremena, he. :)
Michel puši karu.

Post Reply