zavjere ili nešto drugo

Sve što ne paše u ostale forume ide ovdje.
Post Reply
User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 23 Apr 2009, 10:52

over and out što se tiče crkve i biblije.

User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Post by boyko » 23 Apr 2009, 12:12

filmophil wrote:
dr_gonzo wrote:
Gosp. wrote:"Crkva/Vatikan je tema za razglabanje" na topicu Zavjere?

Jašta nego je....jer je Crkva kao institucija koja je napravila takvu zavjeru u propagiranju kršanstva da je to tako očigledno.... A ako se pogleda Biblija koji je najveći dokaz pustih zavjera onda se nema što dodati....
eto, veliki potpis na ovo
također
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

Gosp.
Posts: 2157
Joined: 25 Oct 2006, 23:15

Post by Gosp. » 23 Apr 2009, 21:34

filmophil wrote: ime teme: zavjere ili nešto drugo...tako da, DA, crkva je prigodna tema za razglabanje na ovom topicu...uostalom, netko je spomenuo crkvu prije mene pa sam ja rekao svoje mišljenje i to je to...
Predpostavljam da se to "ili nešto drugo" odnosi na nešto slično zavjeri, odnosno urote itd.
dr_gonzo wrote: Jašta nego je....jer je Crkva kao institucija koja je napravila takvu zavjeru u propagiranju kršanstva da je to tako očigledno.... A ako se pogleda Biblija koji je najveći dokaz pustih zavjera onda se nema što dodati....
Vi niste upoznati sa pojmom zavjere ili mi se samo čini?
Gdje točno vidite zavjeru u pokrštavanju i propagiranju krščanstva?
Biblija je dokaz nekakvih zavjera?
Na temelju čega dolazite do tog zaključka?
Ozbiljno vas molim da mi odgovorite na ova pitanja.
Better to reign in Hell than to serve in Heaven.

User avatar
goonies
Posts: 361
Joined: 15 Mar 2009, 15:42

Post by goonies » 23 Apr 2009, 22:13

mene zanima koja je tocno razlika između urote i zavjere(po meni je to slicno ili..)
„This Is It“

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Post by filmofil » 23 Apr 2009, 22:19

religije su zapravo najveća zavjera u povijesti čovječanstva, ali su postale veće i važnije od svega pa ljudi imaju strahopoštovanje nekakvo i ne priča se o njima u tom kontekstu, samo se nagađa...

konkretno, imamo kršćanstvo koje je temeljeno na jednoj običnoj legendi (koja ide po šabloni iz svake druge kulture na svijetu) i jedini materijalni dokaz za postojanje isusa je biblija...čudno da isusa ne spominje NIJEDAN povjesničar tog vremena, ne postoji nijedan materijalni dokaz da je isus krist hodao ovom planetom, a meni najsmiješnije od svega je to što je isusova životna priča (životni put) isti kao kod svakog božanstva u ostalim kulturama starog svijeta...

da, gledao sam zeitgeist, ali nije mi taj dokumentarac promjenio mišljenje već samo potvrdio sve što sam znao...dakle, sve stare civilizacije su štovale sunce i od sunca radila božanstva pa se to sunce manifestiralo svakako i bla bla bla zodijak, 12 znakova bla bla bla neda mi se stvarno pisati...

kršćanstvo kao i sve ostale religije su jedna velika zavjera i danas se uz pomoć vjere jebeno manipulira ljudima...došlo je do toga da nas vjera određuje i sada se u otkrivanju identiteta nečijeg pita i koje je vjere...kolko je crkva para zaradila na isusu, o tome se samo i radi...moć i novac...isus je jebeni brend, dobar marketinški potez uz pomoć kojeg je netko dobio "monopol" na tržištu...ma pusti sada isusa, to vrijedi za svaku religiju...

inače ne volim ja pričati o ovome jer onda se na mene obruše božja djeca pa rađe šutim i gledam i ne vjerujem kako su ljudima tako dobro isprali mozak...ti si sada povukao temu i baš me zanima šta ćeš mi reći...da upišem u google 'torinsko platno'? :lol:
This is the Zodiac speaking.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 23 Apr 2009, 22:50

filmophil wrote:
inače ne volim ja pričati o ovome jer onda se na mene obruše božja djeca pa rađe šutim i gledam i ne vjerujem kako su ljudima tako dobro isprali mozak..
obrusit ce se i svaka razumna osoba koja nije dio religije, jer je poprilicno infantilo slusati koliko cesto pojedinci pronalaze gust u pljuvanju religije koja ih ni na koji nacin ne dira i narusava im sklad svakodnevnice..
sto je tu toliko tesko za prihvatiti? isus je bredn. crkva manipulira i oduvijek je.
i gdje je tu sada neka zavjera? ili je dostignuce opet iznova otkrivati toplu vodu?
svi koji vjeruju pripadaju toj zajednici i iz nje izvlace neku korist, bila ona duhovna ili materijalna. covjekovo je pravo da vjeruje u sto hoce, pa makar to bila 3 bijela jablana i nitko mu takvo sto ne moze osporiti.
mora da ste ti i neki poput tebe otkrili jednu jedinu pravu istinu i zakon zivota kad toliko besprijekorno pljujete po necemu sto je dio drustva vec par tisucljeca i funkcionira kao bilo koja druga ustanova, npr. politicka, pravna itd. i sluzi svojoj svrsi.

a sto se tice same formacije krscanstva... pa valjda je ocito da je u svim religijama prisutna neka nit koja stvara temelje i u odredenim slucajevima varira, ovisno o kulturi naroda kojem pripada.
religija je u najjednostavnijem obliku duhovnost u fizickom i ako smo svi ljudi 'stvoreni od istoga', gdje je tu problem sto su i sve religije zapravo kopije?
kulture se mijenjaju, civilizacije se radaju i propadaju i normalno je da ce u odredenim trenucima u povijesti zazivjeti druge ideje i shvacanja ovisno o potrebama naroda, kao sto je npr. nastalo krscanstvo kakvim bi ga danas trebali znati.

lijepo je sto opcenito razmisljas o necemu i formiras neke ideje i iznosis razloge, ali ovakvim stavom stvaras dojam ko da si jednostavno frustriran time sto je religija postigla, a ne ko da si razvio zrelo shvacanje toga kako funkcioniraju stvari, koliko god one bile negativne u odredenom kontekstu.

User avatar
callac
Posts: 7008
Joined: 05 Feb 2009, 23:07
Location: Rosewood

Post by callac » 23 Apr 2009, 22:57

Ja ću samo reći Hyperion :!:
'Cause two can keep a secret
If one of them is dead.


User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Post by boyko » 24 Apr 2009, 00:00

filmophil wrote:inače ne volim ja pričati o ovome jer onda se na mene obruše božja djeca pa rađe šutim i gledam
u potpunosti se slažem...
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Post by filmofil » 24 Apr 2009, 00:20

@ elrania

znam, ispada da sam frustriran i šta sve ne i zato izbjegavam tu temu...baš suprotno od toga, nisam nimalo frustriran, ali nejde mi nikako u glavu kako su ljudi pali na to, kao da su slijepi, a ustvari je sve to jako jednostavno shvatiti, samo treba malo objektivno sagledati big picture i uključit mozak...

istina, ljudi dobivaju tu nekakvu duhovnu zadovoljštinu, ali problem je što je sve to temeljeno na lažima i prevari, da se religije nikada nisu ni desile ljudi bi sigurno našli taj duhovni dio negdje drugdje...problem je što je to nametnuto, čovjeka se tako odgaja od rođenja i onda naravno da će mu njegov dragi bog biti svjetlost u teškim trenucima...

a crkva kao organizacija/institucija nije nikada radila ništa dobro tako da ni to ne stoji...kad kažem ništa, onda stvarno mislim doslovno ništa...

ajmo reći da imam neko nadprosječno znanje o povijesti pa znam što pričam...nasilno pokrštavanje i ratovi za posljedicu su ostavili puno toga i glavni rezultat je da je kršćanstvno najraširenija i najmoćnija religija svijeta...

ono sve dobro što crkva propagira je samo teorija, to je samo na papiru tako, ali provođenje toga, praksa, sasvim drugi par cipela...
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 24 Apr 2009, 01:14

@filmophil

Mislim da si povezao par stvari zanemariviši gomilu ostalog. Jest da su se dogodile razne strahote od strane crkve kroz čitavu povijest i jest da takva crkva danas više ne postoji. Vremena se mjenjaju pa tako i ona koliko god to neki osporavali. Nekoć su se ljudi palili na lomačama, danas za slične stvari dobivaju priznanja. Nekoć su sudovi bili instrument za ubijanje nevinih ljudi, danas to baš i nisu. Pokojni Woytila se je javno ispričao za sva zla koja je crkva nanjela ljudima u prošlosti i smješno mi je negirati bilo kakvu progresiju po tom pitanju.
Nadalje, kada pričamo o vjerovanju, zar zaista misliš da svi kršćani (ili muslimani, židovi ili tko već) doživljavaju Boga na isti način. To je osobna stvar svakog pojedinca neovisno o vjeroispovjesti. To što ja ponekad odem na misu ne znači da razmišljam kao svaki tamošnji sudionik. Pa čak i svećenici se razilaze u nekim shvaćanjima. Najbitnije jest da svatko pronađe neki svoj vlastiti smisao i po tome nastoji uskladiti svoj život pokušavajući time sebe učiniti boljom osobom bilo da pripada nekoj vjeroispovjesti, bilo da je deist, agnostik ili ateist.
A običaji su jedino što nas u biti čini pripadnicima neke religije i imaju ih svi narodi pa tako i mi. Većina nas slavi Božić i Uskrs, idemo ne groblje za Sisvete i po tome se možemo nazivati katolicima jer su to jedne od stvari koje su nam većini zajedničke. Ali samime time ne mora značiti da se zbog toga baš svi bezrezevno slažemo sa svime što neki svećenik kaže ili neki kolumnist napiše. Probaj to tako sagledati
Last edited by Boby on 24 Apr 2009, 01:16, edited 1 time in total.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Post by Asfodel » 24 Apr 2009, 01:15

Mislim da je itekako u redu pljuvati po Crkvi kao instituciji (ne govorim o religiji). Katoličkoj.

Kroz povijest što je institucija radila je degutantno, ugl. da ne blebetam, da sam ja bila na mjestu Martina Luthera kad se vratio sa znamenitog puta - vjerojatno bih si pucala u glavu od gađenja prema svemu viđenom.
Utječe Crkva na mnogo toga, i na zakone kojima se moramo pripremit na novčane gubitke i sramotiti pred cijelim svijetom kad dođe na more. Hop, danas ne radi trgovina.

No naravno, pljuvanje po instituciji nije dio ove teme.
Ali zbog te teme treba biti frustriran.

I kad netko želi diskutirati o religiji ovdje i iznosit zavjere o kojima ne znamo, linkove, što već.. zašto ne, blisko je, i ima veze s prvim dijelom posta, jedno povlači drugo. I odvlači lovu.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 24 Apr 2009, 01:38

@folmofil: na ostali dio posta ne mogu odgovarati, jer bih ponavljala sve ono iz prijasnjeg, ali imam nesto za dodati na sljedece...
filmophil wrote:@ elrania
istina, ljudi dobivaju tu nekakvu duhovnu zadovoljštinu, ali problem je što je sve to temeljeno na lažima i prevari, da se religije nikada nisu ni desile ljudi bi sigurno našli taj duhovni dio negdje drugdje...problem je što je to nametnuto, čovjeka se tako odgaja od rođenja i onda naravno da će mu njegov dragi bog biti svjetlost u teškim trenucima...
i pronalazili su. religija/mitologija/vjera indijanaca, africkih plemena, aboridzina...duhovno je pronadeno bez institucije. krscanstvo je bilo smjesteno na takvom podrucju koje je bilo dobro potkovano sto se tice propagiranja, moci i iskoristavanja vlasti i nije ni cudno da je koristeno na takav nacin.
ali temeljna ideja onoga sto je trebalo poducavati je duhovna, ista kao ona ovih ostalih naroda i ne vidim ni najmanju sramotu zasto osoba koja je krscanin ne bi sebe duhom i tijelom predala toj izvornoj ideji i zivjela svoju vjeru.
sto toliko svi grizu ovaj fizicki dio kad je toliko lako odvojiti se i formirati sebe u ovom 'slobodnom' svijetu danas? sumnjam bas da si ti ili bilo tko drugi toliko povrijeden i zabrinut za ljudske sudbine koje su patile u povijesti, vec bih rekla da je prije u pitanju neki new age revolt kontra trenutne hijerarhije bez konkretnog cilja.
druga stvar...
nametnuto? zar se zbilja moze rec da u danasnje vrijeme osoba koja je krstena, odgajana da vjeruje u boga i sve sto dolazi s tim i dalje slijepo vjeruje? na prste jedne ruke mogu nabrojati poznanike koji su nakon krizme odlucili nastaviti sa svojom vjerom dok je vecini davno iz glave ishlapila ikakva ideja religije.
doduse, ima nesto sto me pozitivno iznenadilo - jedna mi je poznanica koja je odgajana tako da vjeruje da je bog izmisljotina neki dan rekla kako osjeca sve vise da takvo sto nije istina i da postoji nesto vrijedno vjerovanja. tko bi reko, a?
a tu sam si i primjer ja sama koja zivim pod poprilicno katolickim krovom od kad sam rodena i niti jednom nisam osjetila da je na meni da krenem u maminim stopama, nego svoj smisao vidim u necem drugom. malo si daj na slobodu prosiriti vidokruge, jer nije bas da smo jos pod necijom komandom i da smo prisiljeni vjerovati (iako je ovo pitanje kulture).
eh, kad se sjetim koliko sam pred par godina pljuvala po istim stvarima po kojima ti sada i imala dojam da to sto radim u sebi nosi neki smisao...
u cemu je problem jednostavo prihvatiti probleme proslosti, shvatiti da zivimo u sadasnjosti, dat covjeku na pravo da sam sebi odreduje vjeru, neovisno o instituciji? i amen?


btw...
ajmo reći da imam neko nadprosječno znanje o povijesti pa znam što pričam...nasilno pokrštavanje i ratovi za posljedicu su ostavili puno toga i glavni rezultat je da je kršćanstvno najraširenija i najmoćnija religija svijeta..
izjava poput ove daje pravo onda svakom srednjoskolcu rec da ima nadprosjecno znanje o povijesti.
Last edited by elrania on 24 Apr 2009, 01:46, edited 1 time in total.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Post by Asfodel » 24 Apr 2009, 01:46

Ne kužim zašto se na filmophila iščuđava kad govori o toj temi i pišu toliki traktati.
Ne vjerujem da on sad ide uokolo i razmišlja po cijele dane kako mu se sve to gadi, ali kad postoji tema koja je bliska (zavjere ili nešto drugo) zašto to ne bi rekao.

Ni ja ne razmišljam po cijele dane kako je neki film loš ili dobar, ali kad se otvori takav topic - napišem to.

Zašto nitko ne reagira ikad netko napiše su Obama ili Bush marionete ili zavjera, ili nešto deseto..
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 24 Apr 2009, 01:52

Asfodel wrote:Ne kužim zašto se na filmophila iščuđava kad govori o toj temi i pišu toliki traktati.
Ne vjerujem da on sad ide uokolo i razmišlja po cijele dane kako mu se sve to gadi, ali kad postoji tema koja je bliska (zavjere ili nešto drugo) zašto to ne bi rekao.

Ni ja ne razmišljam po cijele dane kako je neki film loš ili dobar, ali kad se otvori takav topic - napišem to.

Zašto nitko ne reagira ikad netko napiše su Obama ili Bush marionete ili zavjera, ili nešto deseto..
vjerojatno nikome nije do obame i busha.
i ne znam sto nije jasno u tome da ako se pogodila tema o kojoj netko ima nesto za rec da se jednostavno izrazi ono sto se htjelo rec. ocito je topic tu s tom svrhom i prihvaca odgovore od jedne recenice pa i cijele traktate.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6287
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 24 Apr 2009, 01:55

Opet ste vi to proširili na religiju, a ja sam lijepo rekao Crkva...

Neću spominjati religiju jer to ne spada u ovaj topic i iako sam ateist, poštujem sve vjere iako se najviše slažem sa budizmom i ostale vjere imaju mnogo pozitivnog što mise kod njih sviđa.

Iskreno za mene je Crkva više kao neka korporacija ili mafijaško udruženje nego nešto što propagira vjeru. Žao mi je samo one nekolicne svećenika i časnih sestara što istinsko žive u kršćanskom duhu, dok su svi ostali bljak.

Kad sam rekao urota ili zavjera (inače mala je razlika između ova dva pojma) mislio sam kako je Crkva uspijela toliko ljudi uvijeriti u neka svoja pravila, koja ona sam neprestano krši (nema razlike srednji vijek ili danas, samo su se nake pravila izmjenila no igra je ostala ista).
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

Post Reply